Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НК брани тялото, но не и човешкото достойнство

Снимка: БГНЕС

„Случаят с нападението над 18-годишното момиче от Стара Загора е показателен за състоянието на съдебната система, с фокус върху прокуратурата. Но има по-дъблок проблем и той е на законодателно ниво. Има пропаст в българския Наказателен кодекс, защото той не предвижда наказателна отговорност за изтезания, за нечовешко и унизително третиране, най-общо, когато то не оставя белези по тялото. Тоест – НК брани тялото, но не брани достатъчно човешкото достойнство при най-бруталните посегателства върху него“, това заяви в интервю за Радио Пловдив адвокат Михаил Екимджиев.

Той даде за пример и явен парадокс.

„НК предвижда наказания за обида и клевета, които засягат човешкото достойноство, но по-меко например от това, ако някой ви принуди да стоите без храна, без вода, без сън часове наред, дни наред и това сломява вашата психика, това ви унищожава като личност, без да остава следи и белези по тялото“, коментира Екимджиев.

Според него предлаганите промени, които депутатите ще гледат в правна комисия в четвъртък, не са достатъчни.

„Това ми напомня едно клише, че когато един човек може да работи само с чук, той във всеки проблем вижда пирон. Винаги, когато има обществено напрежение, законодателят реагира с увеличаване на наказанията, но без да е направил изследване, което да установи какъв е проблемът. Добре, ще увеличат наказанията за телесните повреди. Никога това не е помагало. Има куп криминологични изследвания, че ожесточаването на реппресията не помага в такива случаи. Но някой по-информиран и по-иновативен изверг, следващият път ще реши да остави една жена без вода, без храна, може, ако реши, да я провеси от някой блок, което за цял живот ще остави незаличими следи в съзнанието й и в самочувствието й. Само, че това няма да бъде покрито от тези измения, които сега влизат в зала. Защото НК, по стар социалистически тертип, брани телесната неприкосновеност, но не и човешкото достойнсво“, обясни още адвокат Михаил Екимджиев.

Той подчерта, че националният омбудсман професор Диана Ковачева е внесла законопроект за криминализиране на изтезанието и нечовешкот отретиране и тогава, когато то не е съпроводен ос телесна повреда и не остава белези по тялото.

Михаил Екимджиев смята, че в случая с 18-годишното момиче от Стара Загора, има много не само професионални, но и етични нарушения.

Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35