Процесът цианотипия е разработен през 1842 година от английския учен и изследовател сър Джон Хершел. Използвал се е за прекопирането на архитектурни и корабни чертежи. Днес, тази техника служи като експериментална фотография и е често срещана в съвременното изкуство.
С техниката и приложението ѝ ще ни запознае, тази неделя в Пловдив, Илияна Григорова. „Работилница по цианотипия“ е събитието в СУ ”Св. Софроний Врачански", от 10.30 часа. Още информация във фейсбук страницата на събитието.
Илияна Григорова гостува в града под тепетата, по покана на клуб „Пътека“. Тя се занимава с цианотипия и аналогова фотография. Завършила е „Фотография и видео“ в Съндърланд, Англия, където се запознава с цианотипията. Основните теми в творчеството ѝ са връзките между хората и пространството, в което се намират, взаимодействието на околоната среда върху човешката психика и опазването на природата.
„Цианотипията е алтернативен фотографски процес. Използват се две субстанции, от които се получава светлочувствителна емулсия. Основно се работи върху хартия и текстил, но техниката може да се прилага и върху керамика, стъкло и дърво. Върху напоената основа се слага негатив или предмет, който експонираме на слънце, за няколко минути. Измиваме с вода и получаваме нашия син отпечатък. Химикалите се влияят само от UV лъчите в слънчевия спектър. Цианотипията е екологичен фотографски процес и не оставя негативен отпечатък върху почвите и водите. Процесът е разпространен и разпознаваем в Западна Европа. Има специализирани магазини, където се продават неща свързани с алтернативна фотография. В България е трудно да се намерят химикалите, които са нужни за този процес“, разказва Илияна Григорова, която е от Велико Търново.
В момента, тя работи по фотографски проект свързан със застрояването по родното ни черноморие и унищожаването на местообитания на птици, и диви животни.
За събитието в Пловдив и творческите си търсения, Илияна Григорова разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте, в прикачения файл.
Събарянето на централната трибуна на стадион "Локомотив" започна днес. То стартира от югозападния край на съоръжението - между централната и южната трибуна "Спортклуб".. Строителните дейности се извършват от ДЗЗД "Домът на Локомотив", който бе обявен за победител в обществената поръчка на стойно ст 33 882 269,95 лева без ДДС (40 658 723,94 лв. с..
Дисциплинарната комисия на БФС наказа Локомотив (Пловдив) с общо 4 мача лишаване от домакинство и няколко тежки глоби. Причината са нанасените удари по дежурния делегат на мача със Септември. За навлизането на публика на терена в края на мача наказанието е 1 среща лишаване от домакинство, което се заменя с частично затваряне стадиона - фенове няма да..
Спортното училище „Васил Левски“ в Пловдив отбеляза своя патронен празник. Точно в 09:30 часа десетте най-добри спортисти за 2024-та година поднесоха венец на паметника на Васил Левски в двора на училището, придружени от своите тренььори. Сред официалните гости бяха зам.-кметът по спорт и младежки дейности Николай Бухалов, и олимпийският шампион Асен..
19-годишният защитник Тарек Исауи подписа с Ботев, след като изкара пробен период през януари, съобщиха от клуба. Младежкият национал на Мароко идва от френския Троа и ще започне тренировки с втория отбор на "жълто-черните". Исауи, който е роден на 23 септември 2005 година, има мачове и за националния отбор на Франция до 17 години.
Марица (Пловдив) загуби реванша от един от най-силните италиански отбори Игор Горгондзола (Новара) с 0:3 (21:25, 19:25, 14:25) гейма в двубой четвъртфиналите в турнира за Купата на ЦЕВ. Двубоят се игра пред близо 2000 зрители в зала „Колодрума“. Така Марица приключи евроучастието си в историческия сезон за тима, в който отборът премина за първи път..