Фондация Стрей Шийп стартира серия от обучения по жестов език в Пловдив и в региона. Чрез тях над 2000 ученици от първи до четвърти клас ще научат първите си фрази с жестове.
Обученията са част от образователния екологичен проект „С две ръце и голямо сърце“. Негова цел е да намали границите в общуването с деца, като интегрира жестовия език в ежедневната комуникация в училищата.
В рамките на проекта професионални лектори ще проведат 25 обучения на учениците с цел да приобщят жестовия език в ежедневните взаимоотношения в общинските училища. За да се подпомогне още повече процесът на интегрирането, в обученията ще участват и над 100 учители, които ще се запознаят с комуникацията с жестове. Включването на по-голям брой участници в инициативата е изключително важно за по-лесното приобщаване на децата в училище.
По думите на жестовия преводач Борис Бъндев, в училищата трябва да се изучава жестов език. Битува схващане, че той пречи на децата да се развиват, но факт е, че когато децата със слухови проблеми имат добри образователни пособия и към тях учителите пристъпват с внимание, те ще могат да се развиват абсолютно равностойно с останалите ученици в клас.
"Като общество трябва много да си променим мнението за това, че жестовият език може да бъде много полезен, дори и за децата, които нямат проблеми със слуха. Изучаването на жестовия език развива въображението, емпатията, пространственото мислене."
Часовете по жестов език ще се провеждат по време на часа на класа, като преподавателите преминат през различните училища, за да съберат в един клас деца от първи до четвърти клас. Заниманията ще бъдат с много интерактивни игри, като цел на обучението е децата да усвоят до 100 думи на жестов език.
Учители ще бъдат класните ръководители на децата със слухови проблеми и ресурсните учители. Програмата ще стартира през октомври 2023 г. и ще завърши през март 2024 г.
Интервю: звуковия файл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..