Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възприемане на фактите "Ден след ден"

Изпълними ли са исканията на миньорите за изтегляне на Териториалните планове за справедлив преход от европейските институции и за запазване на работните им места? Докога и на каква цена могат да работят въглищните ни централи? Какви са фактите, как се спекулира с тях и в чии интерес е това? Търсим коментара на проф. Валентин Колев, председател на Българската браншова камара на енергетиците. Той е и декан на Електротехническия факултет към Техническия университет в София.

От днес Пловдив също подкрепя портестиращите миньори и енергетици. Този следобед граждански организации организират протест за съхраняване на енергийния суверенитет – ще има шествие от Централна поща през площада пред общината, Римския  стадион, подлеза за аптека Марица до бул. 6-ти септември и площад Съединение. Там е предвидена едночасова блокада. Протестът на пловдичани ще проследи Емил Костов.

И още:

20 дни преди изборите за кмет, райнони кметове и общински съветници - какви са нагласите на пловдивчани? Елена Крушкова обобщава огласеното днес проучване на агенция Алфа Рисърч по поръчка на сайта „Под тепето“.

Пловдив става първата регионална иновационна долина в България. Тя ще работи в областта на биоикономиката и храните. Това ще е една от 100-те такива структури в целия Европейски съюз. Що е то иновационна долина за биоикономика? Обяснението ще даде икономистът проф. Боян Дуранкев, специалист по маркетинг и стратегическо планиране.

За Израелския 11 септември – „военната операция“ на движението Хамас срещу Израел, и ответния удар на еврейската държава, която обяви „състояние на война“, ще говорим с Радион Попов, дипломат от кариерата, арабист, бивш зам.-министър на външните работи. Той е бил военен разузнавач и дипломат - 2 години в Ирак, 7 в Сирия и 3 в Египет. С него ще коментираме как ескалиралият конфликт Израел – Хамас размества пластовете не само в Близкия изток, но и в света.

Художникът Костадин Отонов отбелязва 75-годишния си юбилей с ретроспективна изложба в галерия "2019". Откриването е утре, но днес в аванс с художника ни среща Веселина Пеева.

Слушайте програма "Ден след ден" и в днешния понеделник след новините в 15 до 17 часа!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изкуство и мотивация във „Вход свободен“

С Веселка Хаджиева говорим за изложбата ѝ „Привидно вечно“, която тя открива в неделя, в Пловдив. Днес говорим и с психолога Петя Горчева за връзката поведение-мотивация. Предразсъдъците и следразсъдъците на Жоро Пеев, очаквайте след 14.30 часа. Започваме, след новините в 13 часа. 

публикувано на 09.01.25 в 09:30

„Точно днес“ - за разкола в църквата и в политиката

В седмицата, в която отбелязахме два големи християнски празника – Йордановден и Ивановден, обръщаме поглед към църквата. Решението на ВКС да бъде регистрирана българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна..

публикувано на 08.01.25 в 16:27

Нови надежди "Ден след ден"

Нова година – нови, по - виски цени! Увеличени са сметките за ток, парно, газ и вода. Най-голямо е повишението при водата и парното. С растящите сметки за отопление расте броят на енергийно бедните у нас. Всеки четвърти българин не може да топли дома си, по този показател сме първи в Европа.  Очертава се плащеща тенденция в България -..

публикувано на 08.01.25 в 14:52

За благодарността като начин на живот днес във "Вход свободен"

Как да сме благодарни, когато животът ни изправя пред изпитания? Защо да сме благодарни, вместо недоволни и гневни? И още - как да изграждаме емоционална устойчивост?  Отговорите на тези въпроси очакваме да разберем днес в предаването "Вход свободен"  от Марияна Стракова.  Тя е  сертифициран йога преподавател, НЛП практик, ментор, пътешественик,..

публикувано на 08.01.25 в 09:35

"Точно днес" по новите пътеки на януари

Плавно минаваме към темите на 2025 година, част от тях влачим от 2024-та. Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година, ще питаме икономиста Георги Вулджев , който ще коментира..

публикувано на 07.01.25 в 15:00