Израел евакуира десетки селища и по границата с Ливан, а заложниците вече са 199. Същевременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е отново на посещение в Израел, а страната заяви, че армията й е готова да се бие на 2 фронта. Утре пък се очаква визита и на германския канцлер Олаф Шолц.
Совалката на Блинкен показва силния натиск, на който е подложен Израел, за да забави сухопътната офанзива в Ивицата Газа, която обяви по-рано, коментира в предаването "Ден след ден" арабистът проф. Владимир Чуков.
Според него целта е да се отвори граничният пункт между Газа и Египет, за да се изтеглят чужденците, а същевременно да се получат и хуманитарните помощи, които чакат на границата.
"Вероятно Израел ще прибегне до ограничена операция, а не до пълномащабна офанзива, но не се знае колко ще се бави", смята арабистът.
Той обясни, че еврейската държава е подложена на двоен натиск - от една страна израилтяните искат по-скоро да се случи операцията, но от друга страна са арабските страни, които искат да се забави.
Арабистът уточни, че по последни данни заложниците на "Хамаз" са около 400 и се водят преговори да се освободят.
"Хамаз" иска битката да спре, а Израел казва: "Пуснете заложниците, а ние ще пуснем тока и водата на 2 милиона палестинци, които са в Ивицата Газа". В южната й част състоянието на хората е ужасно, това е безпрецедентна хуманитарна катастрофа - хора се редят на огромни опашки, за да си налеят вода или се бият за парче хляб. Какво става в северната част, не е ясно, няма картина от там", описа ситуацията проф. Чуков.
Той допълни, че се очаква мигрантска вълна към ЕС, защото хората, които бъдат евакуирани, стигат до Кипър, а от там най-близкото спокойно място е Европа.
Цялото интервю на Неда Велкова с арабиста проф. Владимир Чуков е в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..