Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МЗ трябва да даде крачка назад за електронните рецепти

Хартиените рецепти да продължат да се издават заедна с електронните - това е мнението на нарадния представител д-р Иван Червенков. Мнението си той сподели часове преди в Комисията по здравеопазване, на която е член, по проблема да бъде изслушан здравният министър Христо Хинков.

Въвежането на електронни рецепти беше опит да се ограничи безконтролното използване на антибиотици и изчезването на лекарства за диабет от пазара, но той показа, че МЗ не е било подготвено за тази стъпка, коментира д-р Червенков. Той уточни, че са се видели софтуерни проблеми, невъзможност някои лекари въобще да изписват такива рецепти поради това, че не работят в лечебно заведение. Отделно проблемът с генериците, давани от фармацевтите лишава лекарите от обратна връзка.

Точно заради това е добре д асе направи крачка назад, зада останата и занапред и хартиените рецепти, заедно с електронните, така както е по целия свят, смята депутатът.

По думите му контралът трябва да е при фармацефтите, където да се проследи какво е закупено и  какво продадено. Според д-р Червенков предложението на гилдията де се регламентира генеричната замяна със съгласието на пациентите "надали устройва системата".

Той подкрепи предлажението на БЛС за по- голяма информираност на пациентите за най- евтиното лекарство, въпрки че не цената, а ефективността е най- важна в лечението.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КС за пръв път отваря кутията на Пандора за работата на ЦИК

ЦИК трябва днес да изпрати на КС резулатите от повторното въвеждане на резултата от праламентарния вот в 2204 секции, които бяха проверени. В почти половината от тях са открити грешки, а в 7 секции  въобще липсват бюлетини, затова резултатите там са нулеви. В същото време стана ясно, че грешки са допускали и самите вещи лица, броили провторно, а КС..

публикувано на 10.03.25 в 17:07

Проект за Градска железница на Пловдив няма!

След седеммесечно забавяне вече е пусната обществената поръчка за изграждане на градска железница в Пловдив.  Това съобщи вчера при поседещието си в града под тепетата съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев. " И се надяваме все пак да бъде избран изпълнител, да се проектира, а също и да се построи.  Знаете, че по Плана за възстановяване има..

публикувано на 10.03.25 в 16:26

Основните партии са виновни за възхода на Джорджеску

"Снощи положението в Букурещ беше наистина доста нпрегнато. Още от сутринта се бяха събрали протестиращи в подкрепа на Калин Джорджеску пред Централното избирателно бюро ( еквивалент на ЦИК в Румъния). Вечерта те достигнаха над 1000 души", каза за Радио Пловдив  Стилиян Деянов, журналист, преводач и писател, който близо 20 години живее в Румъния...

публикувано на 10.03.25 в 16:10

Пловдив почете 82 години от спасяването на българските евреи

Десетки потомци на спасените български евреи в Пловдив присъстваха на церемонията по повод 82-та годишнина от спасяването им.  Пред Паметника на благодарността до Дома на младоженците за поредна година председателят на пловдивското дружество „Шалом“ Светозар Калев припомни историята за онзи мрачен 10 март през 1943 година. Тогава пловдивските..

публикувано на 10.03.25 в 11:56

Откриваме късно бъбречните заболявания с риск за увреждане

Близо 100 души с различни оплаквания потърсиха консултация при безплатните профилактични прегледи за бъбречни заболявания в УМБАЛ "Пловдив" . Те се проведоха в последната седмица на февруари. Поводът беше втората седмица на март, в която се отбелязва Световният ден за борба с бъбречните заболявания.   Кампанията е продиктувана и от..

публикувано на 10.03.25 в 11:19