Ще бъде ли ограничено използването на антибиотици с въведените електронни рецепти, и създават ли те конфликти между пациенти и джипита? Отговор на този въпрос търсим от д-р Александър Калайджиев, общопрактикуващ лекар от Пловдив.
Д-р Калайджиев каза: "В България съществуваше наредба, според която трябва рецепта за изписване на антибиотици, но въпреки това тя не се спазваше. За да се справим с този проблем се въведоха електронните рецепти. Със сигурност приемът на антибиотици трябва да бъде ограничен, защото ако пациентите не го разбират, то лекарите знаят, че най-голяма опасност пред медицината е поголовната резистентност на бактериите към сегашните антибиотици."
Лекарят смята, че до 30 г. напред няма да може да се лекуват с антибиотици леки форми на заболявания, при които се налага все пак прием.
Той препоръча всячески да се стремим да ограничаваме приемането на антибиотици, особено когато не са правилно назначени.
"Електронната рецепта не е лош начин за ограничаването на антибиотиците, но беше въведена от днес за утре, нямаше гратисен период", заяви д-р Калайджиев. Той открои, че колегите му, семейни лекари трябва да изписват антибиотици, назначени от друг техен колега, при който са отишли пациентите. Общопрактикуващият лекар добави примерите: "Много често лекарите от бърза помощ, стоматолозите, лекарите пенсионери - нямат електронен подпис и няма как да изпишат електронна рецепта."
"Голям проблем е, че пациентите ни възприемат електронната рецепта като дистанционна", смятат лекарите.
Днес друг проблем днес е липсата на видовете антибиотици, заради веригите аптеки, където зареждат само с определен вид.
Може да чуете повече от интервюто на Антония Попова с д-р Александър Калайджиев.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..