Ще бъде ли ограничено използването на антибиотици с въведените електронни рецепти, и създават ли те конфликти между пациенти и джипита? Отговор на този въпрос търсим от д-р Александър Калайджиев, общопрактикуващ лекар от Пловдив.
Д-р Калайджиев каза: "В България съществуваше наредба, според която трябва рецепта за изписване на антибиотици, но въпреки това тя не се спазваше. За да се справим с този проблем се въведоха електронните рецепти. Със сигурност приемът на антибиотици трябва да бъде ограничен, защото ако пациентите не го разбират, то лекарите знаят, че най-голяма опасност пред медицината е поголовната резистентност на бактериите към сегашните антибиотици."
Лекарят смята, че до 30 г. напред няма да може да се лекуват с антибиотици леки форми на заболявания, при които се налага все пак прием.
Той препоръча всячески да се стремим да ограничаваме приемането на антибиотици, особено когато не са правилно назначени.
"Електронната рецепта не е лош начин за ограничаването на антибиотиците, но беше въведена от днес за утре, нямаше гратисен период", заяви д-р Калайджиев. Той открои, че колегите му, семейни лекари трябва да изписват антибиотици, назначени от друг техен колега, при който са отишли пациентите. Общопрактикуващият лекар добави примерите: "Много често лекарите от бърза помощ, стоматолозите, лекарите пенсионери - нямат електронен подпис и няма как да изпишат електронна рецепта."
"Голям проблем е, че пациентите ни възприемат електронната рецепта като дистанционна", смятат лекарите.
Днес друг проблем днес е липсата на видовете антибиотици, заради веригите аптеки, където зареждат само с определен вид.
Може да чуете повече от интервюто на Антония Попова с д-р Александър Калайджиев.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..