Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад кандидатурата ми няма сглобка

Димитър Кацаров - председател на ОбС-Смолян
Снимка: Фейсбук

Изборът ми беше таен, така че не може да се говори за сглобки, предварителни уговорки и т.н. Общинските съветници в многоцветния смолянски парламент ми гласуваха доверие, защото съм непартийна кандидатура и не съм член на никоя политическа партия. Това е задължаващо, защото съм отговорен човек, който е свикнал винаги да работи за чест и в името на хората. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив новоизбраният председтател на Общински съвет - Смолян Димитър Кацаров. 

Той беше категоричен, че зад кандидатурата му няма сглобка. 

"Мен ме издигнаха МК „Новото време“. Те са участвали и в предишен общински съвет като местна коалиция. Но както навсякъде за отделни решения са гласували "за", за други "против". Няма пълно мнозинство и това е абсолютно нормално в един парламент. Всеки има свободата, надявам се, да гласува според своята съвест. За мен е по-добре да има разбирателство между всички, защото Смолян се нуждае от добри ефективни решения, модерно управление", посочи новият председател.

Той е полковник от резерва и до 2017 година бе начело на 101-ви Алпийски полк. В отминалата кампания той бе и кандидат за кмет на Смолян, подкрепен от Местна коалиция "Новото време". Кацаров бе избран при повторно гласуване, след като миналата седмица никой от кандидатите за поста не събра мнозинство. 

"Ние сме водили абсолютно преговори с всички формации в парламента и не можехме да достигнем до никакво решение и затова първия път нямаше никакъв избор. Но и в моето слово казах, че изборите свършиха, политическото говорене трябва да спре на всички нива, защото Смолян се нуждае от нова енергия. И е важно да използваме това, за да започнем да решаваме проблеми, които са много важни за хората. Така че всички трябва да осъзнаем, че хората са най-важното нещо и те чакат нашите диалогични решения", подчерта Кацаров.

Очакванията му са като председател на ОбС да бъде пръв сред равни. 

"Осъзнавайки тази отговорност смятам, че трябва да бъда обединител, който няма да работи за партийни интереси. Надявам се, че ще имаме добър диалог, а ОбС ще бъде храм на разбирателството и на надпартийните решения, които се надявам, че ще се вземат с още по-голямо мнозинство", коментира Кацаров.

На въпрос дали обстановката в местния парламент е била по-напрегната заради делото за касиране на изборите, което започна днес в Административния съд на Смолян по жалба на кандидата за кмет на Смолян Стефан Сабрутев, съветник №1 отговори: 

"Аз такова нещо не усетих по време на заседанието. Затова живеем в демократична държава. Нека съблюдаваме правилниците, законите и принципите. Беше много спокойно в залата, нормално, диалогично. Предложени бяха двама кандидати, имаше нормално гласуване и комисия, никой не оспори избора".

Кацаров беше категоричен, че няма как да въведе армейска дисциплина в ОбС, защото там трябва да има плурализъм и  чуваемост. "Разбира се трябва да има ред и дисциплина в залата, но за мен е по-добре да бъда една консенсусна личност. Нищо няма да промени това, че съм станал председател. Диалогът е отворен, канцеларията ми ще е отворена за всеки. В този парламент има 29 капацитета със своите мнения, най-важното обаче са хората", заключи той. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28