Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бюджетът не бива да застрашава стратегическия път на България

"Стискаме палци бюджетът за следващата година да не попречи на стратегическия ни път към Еврозоната и Шенген" по този начин Владимир Данаилов от УС на Съюза за стопанска инициатива обясни позицията на организацията по отношение на предложението на МФ.

Нашият бизнес е силно притеснен от повишаването на разходите без концепция за данъчнато политика и от липсата на стратегия за привличане на инвестиции, допълни Данаилов. Според него това негативно ни отличава от страни като Полша и Чехия, а и неевропейски страни около нас.

Въвеждането на 15% ставка по данъка върху печалбата за предприятия с приходи над 1,5 млрд. лв е мярка в координация с европейска директива и ние се съобразяваме с нея, която не променя математиката за големите компании. За тях няма да се промени това колко плащат, а къде го плащат, т. е в България.

По- голямото ни претеснение на ССИ е повишаването на максималния осигурителен доход от 3 400 лева на на 3 750 леваи е заложено да расте с още 10% на година до 2026- то година.  Той има влияние върху 300 хиляди работещи в България и би донессла 300- 400 млн.бв отколкото сега. Нашият въпрос е как хората, които ги плащат и компаниите, в които работят, ще получат ползи от това нещо, защото срещу повече пари, услиге от държавата или общините ще си останат същите. Данаилов допусна, че след тази мярка е възможно  различини компании да направят договори, с които да избегнат по- високите ставки.

В България заплатите са се увеличили с 38% от 2020 година. Този ръст би бил нормален за 5- 6, а не за 3 години. Това е голяма преса върху бизнеса и той трябва да го компенсира. В такава икономическа ситуация, в която в Европа и САЩ има рецесия, от бизнеса не бива да се отнема повече ресурс, за да оцелее и да се развива.

В заключение Вледимир Данаилов обобщи, че рисковете са големи и ние не трябва да си затваряме очите за тях. Ршенията трябва да се взимат на по- консервативна база, за да не се оттдалечаваме от стратегическите ни цели.

Цялото интервю е в прикачения звиков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35

Научни четения „Пловдивски исторически форум“ започват в ПУ

Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията.  Те започват от 10:00 ч. в зала..

публикувано на 16.12.24 в 08:33

„Пълмед“ с кампания от безплатни прегледи за кожни алергии

Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год.  Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..

публикувано на 16.12.24 в 05:57

Ще има по-висока инфлация, ако бюджетът бъде приет в този вид

В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..

публикувано на 13.12.24 в 15:45