Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сглобката" става неприемлива за половината българи

| обновено на 15.12.23 в 15:40

Оценката на правителството на Николай Денков е безпрецедентно ниска. Средната оценка по шестобалната система на това управление е „Среден - 3,1“, което е най-ниската стойност за едно правителство, измервано някога от агенция  „Медиана“. Това е част от основните изводи на проучване, направено от агенцията.

Изследването е проведено в периода 7 -13 декември 2023 г. с 978 човека  (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю, двустепенна гнездова извадка, и е представително за пълнолетното население на страната. Проучването е изследователски проект на агенция "Медиана" и е реализирано със собствени средства.

От агенцията смятат, че причината е в драстичното разминаване между обществените нагласи и настроения с действията и намеренията на управляващите, както по отношение на еврозоната (преобладаващата част от хората са против), оръжията за Украйна (62 % са против), подчертано конфронтационното отношение спрямо Русия (и превръщането на България в прифронтова държава с разполагането на чужди войски и съоръжения на територията ѝ – 47 % са против), спрямо президента Румен Радев, съмненията около заигравките с енергетиката (битовите потребители на свободния пазар, реактори за Украйна, битката за „Лукойл“). И всичко това на фона на тежкото икономическо положение за огромна част от населението – една пета от пълнолетните в страната пестят от отопление, не купуват дрехи, не могат да си купят лекарствата, които лекарят им изписва, добавят от "Медиана".

Според проучването всичко това удря в различна степен (но неизменно негативно) върху имиджа на управлението на така наречената „Сглобка“. Само за шест месеца „Сглобката“ от неприятен, но все пак приемлив компромис за прекратяване на политическата криза (и серията предсрочни избори), се превръща в неприемливо управление за значителна част от избирателите  - 51% от тях я считат за вредна за страната, срещу 18%, които я виждат като полезна.

Ако доскоро общественото мнение беше склонно да приема идеята – „По-добре, все пак,  някакво правителство отколкото нови избори!“, то сега наблюдаваме сериозно обръщане на тези нагласи в посока – „По-добре нови избори, отколкото това управление!“ – 27% считат, че е по-добре „Сглобката“ да продължи да управлява в една или друга форма, докато 41% вече считат това за неприемливо и предпочитат нови избори, отчита изследването. 

От "Медиана" смятат, че това не означава, че обществото е открило ясна политическа алтернатива (партия), на която да заложи своите надежди. "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) постепенно се срива и вече е на 2% от „Възраждане“, но никоя партия не бележи особен прираст. ГЕРБ пада с още един процент, ДПС, "Възраждане" и БСП са в традиционните си стойности, "Има такъв народ" леко покачва електоралния си потенциал, „Левицата“ се доближава до 4%-ната бариера, но все още е под нея, показва проучването. 

Агенцията отбелязва, че тази относително статична картина на електоралните нагласи, която дават както това, така и други социологически изследвания, е донякъде измамна. Мнозина я интерпретират като потенциал за запазване на статуквото. Всъщност данните показват, че напрежението расте, нетърпимостта към управлението на „Сглобката“ достига огромни стойности, но все още социологическите изследвания не виждат посоката, в която ще избие това напрежение. Самите избиратели засега също не виждат тази посока и предпочитат да псуват, а не да гласуват. Със сигурност обаче налягането расте и когато „избие” няма да е в посока на запазване на статукво на това управление, посочват от "Медиана".    

Електорали нагласи

Попитани ако днес и сега имаше парламентарни избори, за кого биха гласували, 22,9% от заявилите, че ще гласуват, са посочили ГЕРБ, 15,6% - ПП-ДБ, 13,5% - "Възраждане", 12,2% - ДПС, 11,3% - БСП, 5,9% - "Има такъв народ", 3,5% - "Левицата", 1,5% - "Български възход". С "Не подкрепям никого" са отговорили 10%.

Рейтинг на политици

На въпрос "Според вас, за кои от тези политици (независимо от вашите политически предпочитания и симпатии) бихте казали, че са наистина добри политици", за Румен Радев 50% са отговорили "Да, добър политик е", Бойко Борисов - 29%, Костадин Костадинов и Мария Габриел са с по 24%, Корнелия Нинова - 23%, Николай Денков - 20%, Кирил Петков и Христо Иванов - по 17%, Слави Трифонов - 16%, Асен Василев и Стефан Янев - по 15%, Костадин Паскалев - 11%, Делян Пеевски - 10%, Атанас Атанасов - 9%.

Попитани "Според вас, правителството на Николай Денков защитава интересите на страната или напротив - подчинява страната на чужди интереси", 44% от респондентите са отговорили, че я подчинява на чужди интереси, 14% - защитава интересите на България, а според 25% - и двете. Общо 17% са посочили, че не могат да преценят. 

Отношение към "сглобката"

На въпрос "Според Вас "сглобката", която ПП-ДБ, ГЕРБ И ДПС създадоха е по-скоро полезна за страната или е по-скоро вредна за България", 51% от всички са посочили, че е вредна, 18% - полезна, а 31% не могат да преценят.

Попитани кое е по-добре -"сглобката" да продължи да управлява (в една или друга форма) или е по-добре да се разтури и да отидем на нови избори, 41% от респондендите са отговорили, че е по-добре да има нови избори, 27% - да продължи да управлява, а 32% - не могат да преценят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изход от кризата трябва да се търси във всички посоки

"Няма никакво значение кой е министър на вътрешните работи, ако той е излъчван от определени политически фигури или фигури, стоящи зад конкретни политици. Няма значение дали ще се казва Калин Стоянов или Стоян Калинов, а каква политика води. И ако този нов човек води старата политика да се толерират купувачи на гласове, мрежи, които контролират вот и..

публикувано на 26.08.24 в 11:30

Президентът одобри кабинета "Главчев 2", изборите ще са на 27.10.

Димитър Главчев предложи  директора на Националната полиция Атанас Илков за служебен министър на вътрешните работи .  Илков ще замени на поста Калин Стоянов. Втората промяна в състава на Министерски съвет с министър-председател Димитър Главчев е външният министър . За него Главчев предлага поста да поеме Иван Кондов . Президентът Румен Радев..

публикувано на 26.08.24 в 10:18

Археологическото проучване под Бетонния мост приключва в срок

Приключват археологическите разкопки под Бетонния мост. Следващата седмица предстои междуведомствена комисия да посети обекта и да реши неговата съдба. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Петър Зидаров, който ръководи археологическия екип. „Това, което е най-впечатляващо със своите мащаби, е голямата масивна..

публикувано на 23.08.24 в 10:35
Иво Инджов

Политическата криза скоро няма да бъде преодоляна

Понеделник е денят "Х", в който трябва да стане ясно дали ще има нов служебен кабинет отново начело с Димитър Главчев, а също и дали предсрочният парламентарен вот ще бъде на 27 октомври, или ще се отложи още във времето. Вчера президентът Румен Радев даде срок до понеделник Главчев да представи състав на ново служебно правителство. Ще се..

публикувано на 23.08.24 в 09:47

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов. Като аргумент, той подчерта..

публикувано на 22.08.24 в 11:06