Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумите са доведеното дете в правната система

След 1989 г. референдумите са доведеното дете в българската правна система и се прави всичко възможно тяхното приложно поле да се ограничава, да се демотивират избирателите да участват в тази най-типична форма на пряката демокрация.  Това коментира  Марин Божков от програмата „Достъп до правосъдие“ по повод проваления референдум за присъединяването на Белащица към Пловдив. 

Той добави още, че у избирателите липсва култура да търсят правата си чрез референдум. Подчерта и, че по начало властта не харесва тази форма на изразяване на мнение. 

По думите му исторически референдумите, които са провеждани по инициатива на властта са известни само с лошо. За пример даде допитването за премахване на монархията през 40-те години, което е проведено в условията на съветска окупация. 

„Референдумът в Белащица е с ниска избирателна активност. Тя не може да породи правни последици. Той беше назначен въпреки съпротивата на общината, чрез аварийния законов вариант, при който областният управител назначава дата. 

Ниската активност на референдума е резултат от непроведена или небрежно проведена избирателна кампания. 

Да се свали прагът на участващите в референдум, за да добие решението правна сила е опасно, защото тогава може да се отворят по-големи възможности за манипулация“, каза Божков.

Доводът му е, че при местните референдуми общините са малки и при евентуално намаляване на прага може да се стигне до там, че едно добре организирано малцинство при контролиран вот да придобие власт да злоупотребява с пряката демокрация.

Според Божков трябва да се увеличи културата на хората що е то гражданско общество и демокрация, а от там ще се увеличи и борят на гласувалите в допитването. 

За конституционните промени, които се обсъждат в НС, каза, че са необходими, но имат и недостатъци. Като такъв посочи прибързаността, с която се приемат и липсата на социологически проучвания кои текстове не действат и следва да бъдат изменени. 

„Съдебната реформа е блокирана и без конституционни реформи не може да се проведе. Сега обаче получаваме нещо като ремонт на бунгалата на морето – преди сезона се ремонтират, но по-късно те отново са в състоянието, в което са били преди няколко месеца“, каза Божков. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Ще ни управлява коалиция на отчаянието

Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на   коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица"  и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Ще наблюдаваме разнородна власт, но и разнородна опозиция

Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това,  а БСП е в трудна вътрешно - партийна..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Пловдивчани са раздвоени в очакванията си за кабинета "Желязков"

Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..

публикувано на 15.01.25 в 15:35

Росен Желязков прие мандата от президента и представи кабинет

Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен  за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..

обновено на 15.01.25 в 13:43
Мирослав Язов

Заради ДДС върху имотите хората ще купуват от инвеститорите

Ще доведе ли плащането на  20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи.  По думите му ще има голямо преместване..

публикувано на 15.01.25 в 11:06