Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Референдумите са доведеното дете в правната система

След 1989 г. референдумите са доведеното дете в българската правна система и се прави всичко възможно тяхното приложно поле да се ограничава, да се демотивират избирателите да участват в тази най-типична форма на пряката демокрация.  Това коментира  Марин Божков от програмата „Достъп до правосъдие“ по повод проваления референдум за присъединяването на Белащица към Пловдив. 

Той добави още, че у избирателите липсва култура да търсят правата си чрез референдум. Подчерта и, че по начало властта не харесва тази форма на изразяване на мнение. 

По думите му исторически референдумите, които са провеждани по инициатива на властта са известни само с лошо. За пример даде допитването за премахване на монархията през 40-те години, което е проведено в условията на съветска окупация. 

„Референдумът в Белащица е с ниска избирателна активност. Тя не може да породи правни последици. Той беше назначен въпреки съпротивата на общината, чрез аварийния законов вариант, при който областният управител назначава дата. 

Ниската активност на референдума е резултат от непроведена или небрежно проведена избирателна кампания. 

Да се свали прагът на участващите в референдум, за да добие решението правна сила е опасно, защото тогава може да се отворят по-големи възможности за манипулация“, каза Божков.

Доводът му е, че при местните референдуми общините са малки и при евентуално намаляване на прага може да се стигне до там, че едно добре организирано малцинство при контролиран вот да придобие власт да злоупотребява с пряката демокрация.

Според Божков трябва да се увеличи културата на хората що е то гражданско общество и демокрация, а от там ще се увеличи и борят на гласувалите в допитването. 

За конституционните промени, които се обсъждат в НС, каза, че са необходими, но имат и недостатъци. Като такъв посочи прибързаността, с която се приемат и липсата на социологически проучвания кои текстове не действат и следва да бъдат изменени. 

„Съдебната реформа е блокирана и без конституционни реформи не може да се проведе. Сега обаче получаваме нещо като ремонт на бунгалата на морето – преди сезона се ремонтират, но по-късно те отново са в състоянието, в което са били преди няколко месеца“, каза Божков. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23