В епизода "Зимният туризъм: върху тънък лед" на подкаста "Европа - Ново поколение" търсим разбиране на сложната връзка между изменението на климата и туризма. Поглеждаме към широкообхватните последици от климатичните промени върху планинските региони и въздействието им върху туристическия бизнес у нас.
Поставяме фокус върху причините климатът на Земята да се променя толкова интензивно в последните 20 години и върху начините, по които човечеството може да забави повишаващите се температури. Проучваме мерките, предприети както от Европейския съюз, така и от световната общност за минимизиране на неблагоприятните последици от изменението на климата. Питаме и доколко ефективни са тези мерки.
Кръгова икономика, или да си правиш добре сметката - тема в проекта на БНР "Европа – ново поколение"
В подкаста може да чуете мненията на:
· Доц. Емил Гачев, доцент в катедра География, екология и опазване на околната среда към природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Работи и в департамент “География“ към НИГГГ-БАН.
· Антоанета Йотова, физик-метеоролог със специалност “Климатология”. Човек с дългогодишен опит като изследовател в областта на промените в климата и политиките за реагиране на тези промени. Един от първите индивидуални членове на Коалиция за климата – България.
· Зорка Тумбакиева, секретар на Съюза на туристическия бизнес – Банско, която споделя практически гледни точки за това как бизнесът в туристическия сектор се адаптира към променящия се климат.
А също и на двама малки скиори, които добавят гледната точка на новото поколение и споделят наблюденията си върху това как се променя климатът и защо има деца, които не са правили снежни човеци.
Чуйте подкаста в звуковия файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..