В епизода "Зимният туризъм: върху тънък лед" на подкаста "Европа - Ново поколение" търсим разбиране на сложната връзка между изменението на климата и туризма. Поглеждаме към широкообхватните последици от климатичните промени върху планинските региони и въздействието им върху туристическия бизнес у нас.
Поставяме фокус върху причините климатът на Земята да се променя толкова интензивно в последните 20 години и върху начините, по които човечеството може да забави повишаващите се температури. Проучваме мерките, предприети както от Европейския съюз, така и от световната общност за минимизиране на неблагоприятните последици от изменението на климата. Питаме и доколко ефективни са тези мерки.
Кръгова икономика, или да си правиш добре сметката - тема в проекта на БНР "Европа – ново поколение"
В подкаста може да чуете мненията на:
· Доц. Емил Гачев, доцент в катедра География, екология и опазване на околната среда към природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Работи и в департамент “География“ към НИГГГ-БАН.
· Антоанета Йотова, физик-метеоролог със специалност “Климатология”. Човек с дългогодишен опит като изследовател в областта на промените в климата и политиките за реагиране на тези промени. Един от първите индивидуални членове на Коалиция за климата – България.
· Зорка Тумбакиева, секретар на Съюза на туристическия бизнес – Банско, която споделя практически гледни точки за това как бизнесът в туристическия сектор се адаптира към променящия се климат.
А също и на двама малки скиори, които добавят гледната точка на новото поколение и споделят наблюденията си върху това как се променя климатът и защо има деца, които не са правили снежни човеци.
Чуйте подкаста в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..