Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магазин под блока намалява шансовете за саниране

2
Снимка: google.com/maps

Санирането на многофамилните сгради доведе до разочарование на кандидатствали по програмата на МРРБ, които не са били одобрени за обновяване на блоковете. В Пловдив бяха одобрени 32 сгради по тази програма, откази има за 6 сгради, а в резервния списък са 42. Една от тях - на бул. "Васил Априлов" 93 и 95, не бе одобрена. Оказва се, че сред причините е наличието на търговски обект под блока. Управителят на Сдружението на етажната собственост на блока Пепа Енчева разказва колко им струва в пари и време разочарованието. 

"При нас са 100% кандидати, т.е. всички апартаменти, плюс шоурума на автомобилна компания и склад, където беше някога ремонта на колите. 36 апартамента сме кандидатствали, всички са съгласни и сме си подали документите в срок до 10 май, като ние ги предадохме на 9 май. Блокът е 6 жилищни етажа, тавански етаж, плюс два етажа магазини. През юли 1969 година сме влезли в блока, на 54 години е. Той е изключително монолитен, няма панели и дори пукнатини. Всичко е с плътни тухли, т.е. по онова строителство, което се строеше някога", разказа Енчева. 

По думите ѝ за проектирането всички апартаменти са платили на проектантите между 500 и 700 лв. на жилище, като общата сума е 18 000 лв. за технически паспорт. Още толкова пари живеещите в блока трябвало да платят на проектиращите, ако бъдат одобрени за саниране. Тези пари е трябвало да бъдат възстановени, ако блокът бъде одобрен за саниране. Тъй като не са одобрени, имат право да кандидатстват за втори етап, но там ще трябва да съфинансират с 20% ремонта. Според Пепа Енчева доста от собствениците не са съгласни да доплащат. 

От МРРБ са мотивирали отказа си с това, че не са отговорили на официално запитване от оценителната комисия и не са отстранени констатираните тяхното ПИИ нередности. "Не сме получили такова запитване", каза жената и заяви, че ще обжалва пред МРРБ.

Тя и съседите ѝ са изключително разочаровани, тъй като подготовката на документацията е отнела много време и пари, а блокът кандидатства за втори път по такава програма. По думите ѝ вина има и район "Централен", защото не е имало достатъчно сили и специалисти да се направи проектирането. 

Кметът на "Централен" Георги Стаменов беше категоричен, че нямат вина и че от администрацията са се свързали с Енчева и са ѝ дали цялата документация. След обработката на всички документи, представени им от етажната собственост и фирмата-проектант, те са били подадени към МРРБ. Оценъчната скала обаче е била такава, че ако има търговски обект в сградата, която кандидатства, точките се намаляват. Стаменов посъветва хората да подадат заявление в МРРБ и да искат преразглеждане на техния проект.

Кметът на "Централен" е категоричен, че програмата за саниране на жилищни сгради трябва да бъде продължена и при възможност държавата трябва да поеме пак на 100% санирането, като оценъчната скала бъде коригирана. 

"Защото  малки жилищни сгради, които се водят паметници на културата, не фигурират в програмата и това отне възможността един немалък обем от паметници на културата, да бъдат реставрирани и приведени в един добър естетически вид и с доста по-висока енергийна ефективност, което щеше да е един огромен плюс, особено в градовете, в които има голямо количество сгради със защитен статут", смята Стаменов. 

Той посочи, че има твърде много откази по програмата точно заради наличието на търговски обекти в сградите с площ над 5000 кв.м. По думите му ако подобни сгради бъдат санирани, това ще доведе до доста повече икономии на енергия, спрямо по-малките сгради. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12