Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магазин под блока намалява шансовете за саниране

2
Снимка: google.com/maps

Санирането на многофамилните сгради доведе до разочарование на кандидатствали по програмата на МРРБ, които не са били одобрени за обновяване на блоковете. В Пловдив бяха одобрени 32 сгради по тази програма, откази има за 6 сгради, а в резервния списък са 42. Една от тях - на бул. "Васил Априлов" 93 и 95, не бе одобрена. Оказва се, че сред причините е наличието на търговски обект под блока. Управителят на Сдружението на етажната собственост на блока Пепа Енчева разказва колко им струва в пари и време разочарованието. 

"При нас са 100% кандидати, т.е. всички апартаменти, плюс шоурума на автомобилна компания и склад, където беше някога ремонта на колите. 36 апартамента сме кандидатствали, всички са съгласни и сме си подали документите в срок до 10 май, като ние ги предадохме на 9 май. Блокът е 6 жилищни етажа, тавански етаж, плюс два етажа магазини. През юли 1969 година сме влезли в блока, на 54 години е. Той е изключително монолитен, няма панели и дори пукнатини. Всичко е с плътни тухли, т.е. по онова строителство, което се строеше някога", разказа Енчева. 

По думите ѝ за проектирането всички апартаменти са платили на проектантите между 500 и 700 лв. на жилище, като общата сума е 18 000 лв. за технически паспорт. Още толкова пари живеещите в блока трябвало да платят на проектиращите, ако бъдат одобрени за саниране. Тези пари е трябвало да бъдат възстановени, ако блокът бъде одобрен за саниране. Тъй като не са одобрени, имат право да кандидатстват за втори етап, но там ще трябва да съфинансират с 20% ремонта. Според Пепа Енчева доста от собствениците не са съгласни да доплащат. 

От МРРБ са мотивирали отказа си с това, че не са отговорили на официално запитване от оценителната комисия и не са отстранени констатираните тяхното ПИИ нередности. "Не сме получили такова запитване", каза жената и заяви, че ще обжалва пред МРРБ.

Тя и съседите ѝ са изключително разочаровани, тъй като подготовката на документацията е отнела много време и пари, а блокът кандидатства за втори път по такава програма. По думите ѝ вина има и район "Централен", защото не е имало достатъчно сили и специалисти да се направи проектирането. 

Кметът на "Централен" Георги Стаменов беше категоричен, че нямат вина и че от администрацията са се свързали с Енчева и са ѝ дали цялата документация. След обработката на всички документи, представени им от етажната собственост и фирмата-проектант, те са били подадени към МРРБ. Оценъчната скала обаче е била такава, че ако има търговски обект в сградата, която кандидатства, точките се намаляват. Стаменов посъветва хората да подадат заявление в МРРБ и да искат преразглеждане на техния проект.

Кметът на "Централен" е категоричен, че програмата за саниране на жилищни сгради трябва да бъде продължена и при възможност държавата трябва да поеме пак на 100% санирането, като оценъчната скала бъде коригирана. 

"Защото  малки жилищни сгради, които се водят паметници на културата, не фигурират в програмата и това отне възможността един немалък обем от паметници на културата, да бъдат реставрирани и приведени в един добър естетически вид и с доста по-висока енергийна ефективност, което щеше да е един огромен плюс, особено в градовете, в които има голямо количество сгради със защитен статут", смята Стаменов. 

Той посочи, че има твърде много откази по програмата точно заради наличието на търговски обекти в сградите с площ над 5000 кв.м. По думите му ако подобни сгради бъдат санирани, това ще доведе до доста повече икономии на енергия, спрямо по-малките сгради. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28