Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реализацията на пазара на труда става с учене

Истории за надежда

Животът на 48-годишния Пламен Стоянов минава през падения и възходи, за да стигне до каузата му – да се бори за правата на хората с увреждания в Пловдив. 

Всичко започва преди 24 години, когато катастрофира. Дотогава е работил като барман и сервитьор. Инцидентът обаче го приковава в инвалидна количка и преобръща живота му на 180 градуса. 

Остава без работа, но с желанието да не се предава. Първо се фокусира върху рехабилитацията, а после и върху усъвършенстване на своите умения.

"Успоредно с рехабилитацията започнах да изучавам английски, купих си учебници, речници и помагала. После реших да запиша в Пловдивския университет лингвистика с информационни технологии.

Завърших през 2019 г. и нещата на трудовия пазар си дойдоха на мястото", казва Пламен Стоянов.

Работил е като преводач, а от скоро заема длъжността координатор към Съюза на инвалидите в Пловдив.

"Сред задълженията ми е да помагам на хората в неравностойно положение с документацията, с ТЕЛК, да им намирам работа. Занимавам се и с информиране на институциите, когато средата не е адаптирана за хора с увреждания", обясни Пламен Стоянов.

На длъжността той работи вече половин година, а края на януари му донесе хубавата новина, че  вече има постоянен договор. Нает е по държавна програма, която цели осигуряване на трудова заетост на хората с увреждания. И макар отскоро да е координатор вече има и първата си спечелена битка. Свързана е с  достъпността на градската среда.

"На улица Даме Груев, близо до Съюза на инвалида, бяха започнали да обновяват тротоара, но не направиха скосения, така че да са достъпни за инвалиди. След разговори с кмета и множество имейли до отговорните институции проблемът беше разрешен - изградиха скосенията", обясни Пламен.

И макар Пламен да е добрият пример за интеграция на хората с увреждания на пазара на труда, то проблемът е далеч от своето разрешаване. Страната ни сериозно изостава спрямо Европа по този показател. Само 21% от хората с увреждания в трудоспособна възраст успяват да си намерят работа у нас. За сравнение в Западна Европа процентът е значително по-голям – около 70%. Причините са комплексни. Според Георги Колев от Съюза на инвалидите основната е непознаването на законодателството от страна на работодателите.

"Работодателите имат стари нагласи, заради един член на Кодекса на труда, който е премахнат още през 90-те години. Той ограничаваше освобождаването им от работа, когато не се справят със задълженията си. Сега ограничението е, че работодателят преназначава служителя на друга щатна бройка, която е по-лека за него. 

Ако и тогава не успее да се справи със задълженията си, то работодателят може да го освободи", обясни Колев.

Припомни и, че държавата предвижда редица облекчения за работодателите при наемане на хора с увреждания, сред които и поемане на заплатата им за определен период. Георги Йорданов, изпълнителен директор на Агенцията за хора с увреждания, обясни, че политиката надгражда така:

"Тази година с приоритет ще финансираме проекти, които са образователни, дават някаква квалификация, напр. за оперативни счетоводители.

Това ще им позволи да стъпят на пазара на труда, защото само с желание да се работи не става. Когато нямаш необходимата квалификации е трудно да работиш на позиция, която те задоволява".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Народ без памет за героите си е обречен на изчезване

С тържествена церемония пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борни и войните за България пловдивчани отбелядаха 121-та годишнина от избухването на Илинденско –Преображенското въстание.  Пред монумента в градинката до старите хали в район „Южен“ тържествено слово..

обновено на 02.08.24 в 13:12

Седем пъти са завишени нормите за ФПЧ във въздуха над Пловдив

Значително превишаване на нормите на фини прахови частици е регистрирано във въздуха в Пловдив, съобщи заместник-кметът по екология и здравеопазване в Община Пловдив Иван Стоянов, който и в момента е на мястото на пожара в Цалапица. Данните от измерванията на мобилните станции показват концентрация от 350 mg/m³ ФПЧ 10, съобщават от община..

обновено на 02.08.24 в 11:44

Димът от сметището край Цалапица обгази Пловдив

Има превишаване на нормата на фините прахови частици във въздуха на Пловдив и Стамболийски, съобщи   областният управител проф. Христина Янчева . Причината е горящото втори ден сметище край Цалапица. "При норма 50 единици фините прахови частици са 70 единици", съобщи проф. Янчева по данни на РИОСВ към 8 часа, като уточни, че останалите показатели..

обновено на 02.08.24 в 11:23

Общинските съветници имат право да поискат моята оставка

Управителят на общинско дружество „Екобус“ Илко Търпов заяви в интервю за Радио Пловдив, че общинските съветници имат право да искат неговата оставка. Повод за неговите думи стана приетият вчера финансов отчет на дружеството за 2023 година, от който е видно, че натрупаните общи загуби към момента, са в размер на 137 хиляди лева, като само за..

публикувано на 02.08.24 в 10:52

Да не допуснем България да бъде засмукана в турбулентния свят

"Ако говорим за съставяне на някакво мнозинство или на Правителство, шансовете са нулеви. Всичко, което предстои да наблюдаваме към момента, са движения насочени основно към реклама колко сме национално отговорни. Това се отнася за всички партии, а не само за ИТН. И математически, и политически не е възможно съставянето на управление в рамките на..

публикувано на 01.08.24 в 10:18