Един от лекторите ще бъде асистентът и докторант в катедра „Компютърни системи и технологии“ инж. Иван Янчев, който ще обясни на участниците в семинара кои са основните видове кибератаки и как могат да предпазят от тях. Според него рисковете в киберпространството са много, но и от години големите международни компании се опитват да филтрират част от заплахите.
В повечето случаи хакерите успяват да заобиколят защитите на големите интернет компании. Така често получаваме в електронните си пощи фишинг имейли. Те са сред най-популярните атаки у нас, а с тях хакерите ни карат да отворим някакъв линк. Той може да зарази компютъра или устройството ни с компютърен вирус, който да унищожи данните ни.
Може обаче да се излъжете и да отворите линк, ако очаквате имейл от дадена организация – банка, държавна институция или социална мрежа. Тогава колкото и да сте сигурен, че можете да се предпазите, по невнимание може да отворите фишинг имейл, обяснява инж. Янчев.
По думите му за хакерите и кибератаките възраст няма. Като цяло по-податливи са по-малките – децата, които нямат опит и възрастните, които са по-далеч от технологиите и са по-доверчиви. Точно те могат да бъдат измамени най-лесно. Но и останалите не са застраховани.
Напоследък на мода са кражбите на профили в социалните мрежи от хакери. Според инж. Янчев целта на хакерите е да заплашат някого или да получат финансова облага, т.е. откуп за данните, които са откраднати. В Международния ден за безопасен интернет, той съветва най-вече да се използват сайтове, които са познати и на които може да се има доверие, както и най-популярните търсачки, защото те филтрират трафика.
На семинара освен инж. Иван Янчев, областният координатор на БМЧК Ана Лимонова ще запознае участниците в семинара с понятието „Медийна грамотност“ или как да разпознават фалшивите новини. След като преминат обучението, доброволците на свой ред също ще станат лектори в учебните заведения в областта, където ще запознаят връстниците си с рисковете, които крие киберпространството.
Това е поредна инициатива на БМЧК-Пловдив за отбелязване на Международния ден за безопасен интернет. Тази година в нея се включват и студентите от Техническия университет в Пловдив.
Чуйте повече в звуковия файл.
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..