Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите геномни методи са много по-прецизни

Снимка: "Пловдив Прес"


"Новите геномни технологии за създаване на нови сортове няма да има силно отражение върху пазара, тъй като генетиката не е толкова напреднала, че да можем, както се казва, да си правим каквото искаме с растенията", смята Емил Вътов, който е молекулярен биолог от Центъра по растителна системна биология и биотехнологии в Пловдив.

Коментарът му е предложението на Европарламента до Европейската комисия за въвеждането на новите геномни техники на територията на ЕС.

Според Емил Вътов в случая става дума за стремеж да се изключи активността на един ген и това да доведе до желана характеристика на растението-например издържливост на засушаване.

"Досега технологията бе следната-или се надяваме тази мутация да се получи по случаен път, или ние индуцираме случайни мутации чрез третиране с химикали или ултравиолетови лъчи. Това е позволена методология", поясни Вътов.

"С новите геномни технологии можем да го направим директно и само точно на място, което ни интересува и това не е позволена технология", каза още ученият. Той добави, че с този метод работят в лабораторията в Пловдив, за да изследват гени.

"Всъщност много по-лесно е да развалиш едно растение, отколкото да го подобриш. Затова и не очаквам да има с тези технологии бум на създаване на нови сортове растения, това е един много труден процес", коментира Емил Вътов.

По думите му е почти невъзможно по този начин да се създаде нещо, което е вредно за човека. За Емил Вътов новите геномни методи са просто още един иструмент в работата по селекция на сортове.
По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16