Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с проф. д-р Пенка Стефанова

В Международния ден на жените и момичетата в науката

| обновено на 11.02.24 в 09:54 | Интервю

Международният ден на жените и момичетата в науката – 11 февруари, обявен от ООН с цел постигане на равен достъп до образование и възможност за реализация в науката.

За поредна година Медицински Университет - Пловдив събра хабилитираните преподаватели – професор и доценти – жени, жените учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, както и всички, сътрудници, лаборанти, студенти от нежния пол, работещи активно в областта на науката.

Проф. д-р Пенка Стефанова срещаме след участието й в "Научно кафене", организирано от Медицински университет-Пловдив по повод Международният ден на жените и момичетата в науката. Един откровен разговор за предизвикателствата на времето и професията, за отдадеността и устойчивотта, в развитието на един от водещите специалисти по детска хирургия в България. На въпроса как една жена се изкачва толкова високо в една утвърдено мъжка професия, проф. Стефанова отгоаря:

 - „В хирургията няма дами и господа, в хирургията има хирурзи. Има знания, възможности и огромен труд! Успехът винаги е съпроводен с лишения, дисциплина. Хирургията е магия, и тази магия е надделявала над умората.

Още от студентската скамейка, никой не можеше да ме разубеди в това, че искам хирургична дисциплина. Разбира се, имало е моменти на разочарования, на невероятна мъка и трудности,  но, Слава на Бога, не съм се отказала! Казах ви – магия е! Но, когато скоро мои студенти ме попитаха, им казах, че не съм от хората, които искат да се върне времето назад. Не искам нито един ден назад, защото знам какъв неистов труд е било всичко! Но днес – удовлетворението е несравнимо с нищо!“

Проф. д-р Пенка Стефанова е началник на клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив.

Проф. Стефанова е водещ специалист по детска хирургия в България. Завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1983 г. Специалност по обща хирургия добива през 1989 г., а 2 години по-късно и по детска хирургия. Доктор по медицина става през 1996 г. През 2010 г. завършва Факултета по обществено здраве в Медицинския университет в Пловдив и става магистър по здравен мениджмънт. Преподава и води практически упражнения по детска хирургия на студенти в Медицинския университет в Пловдив.

След дипломирането си започва работа като асистент в клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. От 2008 г. е ръководител на клиниката. През същата година става доцент. Професор става през август 2014 г. Тя е председател на Българското дружество по детска хирургия и зам.-председател на Българското хирургично дружество. Член е на Световната асоциация по детска хирургия и на Европейската асоциация по детска хирургия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57