Според него това, което се случва в преговорите за осъществяване на сравнително ясната ротация, е следствие от натрупванияята, които продължават да влияят на българската политика от времето на ГЕРБ, зависимостите от времето на ГЕРБ. По думите му кризисните теми от вчерашния и днешния ден са отбраната и енергетиката. Той добави, че в момента ключови са се оказали темите "Турски поток" и влиянието на Русия у нас, както и военните доставки за Украйна.
"Все неща, които водят до едни замазани теми от времето на управлението на Борисов. И явно контрола върху тези две министерства и върху развитието на тези теми и търсенето и фиксирането на отговорност са това, което се оказа голямата бариера в тези преговори", подчерта Проданов.
Той посочи, че без участието на ПП, които са основният фактор и причина да има правителство, един кабинет би бил изключително грозно нещо. "Т.е. евентуален кабинет, в коюто участват Борисов, Пеевски, Костадинов и др. придружаващи ги политици отново ще изкара хората на улиците и отново ще започнем този преход, който върви през последните три години", обясни политологът.
Според него в момента е очевидно, че ГЕРБ иска повече глас и повече министерски постове и повече контрол. Той припомни, че през изминалите девет месеца на управлението на акад. Денков, впечатлението за контрол е било в ръцете на ПП-ДБ и по думите му това е нещо, което ГЕРБ се опитва да изземе. Това показвал и изтеклият състав на проектокабинета вчера - връщане на ГЕРБ през лица, свързани с партията им.
"Което изважда на показ ритането под масата на двата мандатоносителя. Нищо подозрително, притеснително е ситуацията, в която поставяме българският избирател", коментира Георги Проданов.
Според него ПП-ДБ са в неизгодна ситуация и, че те плащат висока цена.
"Имаме тежък проблем на дефицит и политическо лидерство и при тях, но си мисля, че едни следващи избори ще са изненада за всички. Не може да сме сигурни, че ГЕРБ ще спечели повече, както и че голяма част от избирателите ще стигнат до урните, както социолозите прогнозират", допълни политологът.
Чуйте още в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..