Конституционната реформа остана незавършена, но все пак в частта за служебното правителство бяха внесени работещи промени, смята изборният експерт Марин Божков.
Освен председателя на НС, другите три институции, които могат да излъчат премиер, са неполитически и представляват важна част от стабилизиращите обществени системи и те трябва да определят стабилността на преходния период до изборите. Замисълът дотук на законадателя е разумен и ограничава някои злоупотреби, които водеха до определени кукувичи назначения през последните години, каза той пред Радио Пловдив.
По думите му след като Конституцията казва, че това са лицата, които могат да бъдат служебни премиери, всеки може да бъде избран. Проблемът не е в ограничеността на листата, а във възможността за политическите пазарлъци.
Божков прогнозира, че листата все пак ще бъде съкратена допълнително заради назначението на омбудсмана проф. Диана Ковачева в Европейския съд и ангажимента на управителя на БНБ Димитър Радев с въвеждането на еврото у нас.
Според анализатора президентът Румен Радев и ГЕРБ трябва да постигнат съгласие за служебния кабинет и тогава ще имаме функциониращо правителство с повишена тежест на ГЕРБ. Ако не постигнат съгласие, може да се стигне до кабинет тип "Беров", смята още той.
Тревогата на Марин Божков е за отношението на политиците към преговорите, а то е като сериал тип "Далас" или "Дунав мост". Животът на хората не е сериал, и не трябва да има ориенталски иширети, коментира той и добави, че не е оптимист дали ще променят подхода си. По- скоро ще бъдем свидетели на друг тип сериал "Наследството на Гулденбургови" или "Великолепният век". Това зависи от президента Радев и от партия ГЕРБ, представлявано еднолично от Бойко Борисов, подчерта още анализаторът.
Според него, ако имаме избори 2 в 1 изборната администрация ще се справи, защото е показала, че работи добре. Проблемът е, че ако изборите са с повтарящ се патов резултат, това ще блокира стратегическите цели на страната - Шенген, еврозоната и отбранителния ни капацитет. Европейските ни партньори вече гледат с недоумение на ориенталските пазарлъци в българските политически среди, защото не им трябва пореден другар на Орбан или Фицо, смята Марин Божков.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..