Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение помага да се намери липсващо лекарство

Боряна Маринкова
Снимка: Личен архив

Боряна Маринкова от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства коментира в програма "Ден след ден" новото мобилно приложение  "Намери своето лекарство", което ще помага на пациентите да намерят липсващия им медикамент.

То ще бъде в две версии - за Apple и за Android и  може да бъде свалено чрез съответния QR код.

"Приложение има за цел хората, които са достигнали до етап на лутане, тоест преди да изпаднат в ситуация да се демотивират, да се притеснят, да изпитат излишен стрес, че не могат да си намерят лекарството - има един неправителствен сектор, които се  опитва да  помогне - дали лекарството е налично в България и, ако е налично, къде най-близо до тях се намира", обясни Маринкова.

Тя поясни, че до момента има над 600 сигнала, обработени са 296. В близо 30% от тях е намерено решение.

"Дори с информация смятам, че сме доста полезни", посочи Маринкова.

Приложението е безплатно и се попълва много кратко за 20 секунди.  Човек трябва да попълни наименованието на липсващото лекарство, населеното място, в което го търси, и телефон за връзка, за да получи обаждане за уточняване на подробности. 

Информацията се обработва от фармацевт и започва търсене на възможности за осигуряване на медикамента

оели сме ангажимент до 48 часа да даваме обратна връзка на подалия сигнал. Средно за около 12 часа можем да съдействаме", допълни Маринкова.

Тя обясни, че ако лекарството което се търси не е налично се съветва пациента отново да посети лекуващия си лекар. 

Предстоят и дискусии  с лекарите какво би било полезно за специалистите от извънболничната помощ.

" Основната ни цел е да се скъси максимално времето. Да няма загуба на време", каза Маринкова.

Приложението е по идея на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства и Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства. 

По повод изтичащия срок за белите рецепти и замяната им с електронни тя коментира, че се надява грешките от преди няколко месеца вече да са отсранени и да има еквивалентна замяна - лекарствени продукти, които се казват по един и същи начин, но имат различни национални номера, да няма проблем и това което изписва лекаря да може да бъде отпуснато на пациента .

"Да не се лекува по кодове, а да се лекува с лекарствата със съответните им търговски наименования", обясни Маринкова.

Тя припомни, че остава проблема, с невъзможността за еквивалентна замяна на лекарства по НЗОК и от асоциацията апелират за диалог и решаване и на този казус.

Цялото инетрвю е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Велин Станев в „Добро утро, ден!“

В рубриката „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува професор Велин Станев – емблематичният водещ на култовото предаване „Велин рок блок“ по Радио Пловдив, който е и ръководител на катедра "Маркетинг и Международни икономически отношения“ във Факултета по икономически и социални науки към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“= Професор..

обновено на 26.04.24 в 16:56

Нулевата ставка ДДС за хляба трябва да бъде запазена

"Професионалната етика изисква да кажа, че няма козуначено изделие, което да има себестойност 200 лв. Но нсе пак, търсенето определя предлагането. Не зная какви очаквания имат купувачите, които ще отделят 200 лв за козунак, но те едва ли ще вкусят нещо изключителнно, защото козунакът е изделие, което има много ясен състав. В резултат на спазването му,..

публикувано на 26.04.24 в 16:03

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33