Веднъж завинаги трябва да се знае, че Великденските и Коледните надбавки за пенсионерите нямат нищо общо с пенсионната система и личния осигурителен принос на всеки човек.
Това заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на Радио Пловдив по повод обещанието за Великденски добавки за хората с най- ниски пенсии.
На извънредно заседание бюджетната комисия към парламента реши по 100 лева Великденски добавки да получат хората, чиито пенсии или сбор от пенсии са по-малки от 526 лв., колкото е линията на бедност за настоящата година. Останалите няма да получат добавка за празника.
Решението е взето на неправилна основа, категорична е Христина Христова. Според нея ключова по темата е обществената комуникация. Тя припомни, че първите Коледни добавки към пенсиите - по 25 лева, са дадени през 2003-та година.
Не е лошо, че държавата прави такива жестове. И не е прецедент само за България. Отдавна го правят в Гърция, в Белгия и в други държави от Европейския съюз, коментира Христова.
Това е едно социално плащане, една социална подкрепа, обясни бившият социален министър.
Добре е, че вече има и доходен критерии за тези помощи. Не може когато се дава публичен ресурс, да няма условия, смята Христова.
По думите й, винаги ще има т. нар. синдром на границата.
Що се отнася до информацията от новия служебен социален министър, че Великденските добавки за хората с най - ниски пенсии ще са от икономии в НОИ, Христова попита:
Каква икономия на НОИ, когато има 10 милиарда дефицит за пенсии?
Според нея такова послание към обществото не е добро.
Трябва да се направи дебат дали държавата е решена и може да планира такива добавки в държавния бюджет. Добре е добавките да бъдат давани на хората с най - ниски пенсии, тъй като този доход им е най - необходим.
Що се отнася до твърденията, че държавната хазна е празна и в нея липсват 3 милиарда лева, Христова заяви, че става дума за различни аспекти на оценката на състоянието на парите на държавата.
Държавата трябва да упражнява строг контрол в изразходването на финансовите средства, за да няма постоянно бъркане във фискалния резерв, категорична е бившата министърка.
Интервюто на Неда Велкова с Христина Христова е в звуковия файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..