Веднъж завинаги трябва да се знае, че Великденските и Коледните надбавки за пенсионерите нямат нищо общо с пенсионната система и личния осигурителен принос на всеки човек.
Това заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на Радио Пловдив по повод обещанието за Великденски добавки за хората с най- ниски пенсии.
На извънредно заседание бюджетната комисия към парламента реши по 100 лева Великденски добавки да получат хората, чиито пенсии или сбор от пенсии са по-малки от 526 лв., колкото е линията на бедност за настоящата година. Останалите няма да получат добавка за празника.
Решението е взето на неправилна основа, категорична е Христина Христова. Според нея ключова по темата е обществената комуникация. Тя припомни, че първите Коледни добавки към пенсиите - по 25 лева, са дадени през 2003-та година.
Не е лошо, че държавата прави такива жестове. И не е прецедент само за България. Отдавна го правят в Гърция, в Белгия и в други държави от Европейския съюз, коментира Христова.
Това е едно социално плащане, една социална подкрепа, обясни бившият социален министър.
Добре е, че вече има и доходен критерии за тези помощи. Не може когато се дава публичен ресурс, да няма условия, смята Христова.
По думите й, винаги ще има т. нар. синдром на границата.
Що се отнася до информацията от новия служебен социален министър, че Великденските добавки за хората с най - ниски пенсии ще са от икономии в НОИ, Христова попита:
Каква икономия на НОИ, когато има 10 милиарда дефицит за пенсии?
Според нея такова послание към обществото не е добро.
Трябва да се направи дебат дали държавата е решена и може да планира такива добавки в държавния бюджет. Добре е добавките да бъдат давани на хората с най - ниски пенсии, тъй като този доход им е най - необходим.
Що се отнася до твърденията, че държавната хазна е празна и в нея липсват 3 милиарда лева, Христова заяви, че става дума за различни аспекти на оценката на състоянието на парите на държавата.
Държавата трябва да упражнява строг контрол в изразходването на финансовите средства, за да няма постоянно бъркане във фискалния резерв, категорична е бившата министърка.
Интервюто на Неда Велкова с Христина Христова е в звуковия файл.
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..
Научните четения „ Пловдивски исторически форум “ ще се проведат днес в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Станалият традиционен форум събира историци - преподаватели и студенти, които дискутират по актуални теми. За поредна година катедра "История и археология" е организатор на четенията. Те започват от 10:00 ч. в зала..
Доц. д-р Румяна Янкова , която оглавява Центъра по алергология и дерматология на пловдивската университетска болница „Пълмед“, ще ръководи провеждането на XV Национална кампания за диагностика и профилактика на кожни алергични заболявания от 16 до 20 декември 2024 год. Националната кампания се организира за поредна година по инициатива..
Има по-голямо потребление на бита на електроенергия от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е..