Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Контролът на олигарсите върху политиците пречи за еврозоната

Кольо Парамов
Снимка: БГНЕС

Контролът на олигарсите върху българските политици е фатален за влизането на страната ни в еврозоната. Това коментира икономическият експерт Кольо Парамов след изказването на управителя на БНБ, че България може да не приеме еврото от началото на следващата година.

Той обясни, че именно те моделират и правят, така че да се стига до всички временни правителства и до шесткратни избори. Според Парамов това вкарва държавата ни в един тежък, перспективен завой на бедността, който трудно ще бъде преодолян.

Отбеляза още, че изначално политиката ни, от 2001 г. насам, спрямо еврто е сбъркана.

„Ние живеехме в една заблуда по отношение на еврото, защото не казахме абсолютната истина на българите и те не успяха да разберат ползата и ефекта от прилагането на еврото.

Иван Костов, като министър-председател, не пое ангажимента да установи ред, в който в последствие и правителството на Симеон Сакскобургготски, и на Станишев да препроектират ангажимента. Те трябваше да направят всичко възможно еврото да бъде установено в България, за да можем да ползваме ефекта на европейската централна банка и най-вече контролния механизъм.

Контролният механизъм на европейската централна банка е най-важното условие, тъй като българската олигархия не желае да бъде контролирана. Тя изнасяше колкото си пари иска, когато си поиска.

Европейската централна банка залага условие, според което ако преведеш 10 001 евро на 5 минута  трябва да те проверят – да засекат от къде идват тези пари, какво е предназначението им и как са спечелени.

Българската олигархия нямаше този интерес и тогава тя допусна този хаос по отношение на невлизане на България в еврото“, обясни Кольо Парамов.

Според него бившият финансов министър Асен Василев е трябвало да направи коренно различна социална програма и не е трябвало да харчи веднага постъпилите от данъци средства.

Подчерта още, че следващият парламент няма да има кои знае какви различия, а това ще бъде фатално. Добави, че харвардският повей е вкарал България в още по-голяма криза. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46