На 21 май почитаме паметта на двамата равноапостолни светци Константин и Елена.
Константин е най-значимият император в историята на християнството с огромна роля за неговото каноническо утвърждаване и налагане, който позволил християнството да се наложи като религия в пределите на Римската империя. За първи път в историята на християнството гоненията над християните били забранени. След като станал пълновластен владетел на цялата Римска империя, Свети Константин Велики преместил своята столица в град Константинопол, който по-късно става Цариград, а днес ние го знаем като Истанбул.
Майка му - царица Елена, отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. Това е последният пролетен празник, чиято обредност вече подсеща за настъпващото лято. В този ден се преплитат християнския празник, почитащ Свети Константин и Елена, и древните традиции на ходене по огъня за здраве.
"Точно днес" ще се пренесем в атмосферата на празника в един от най-старите пловдивски храмове - църквата "Св. св. Константин и Елена" в Стария град с репортажа на Даниела Добрева.
Преди това започваме със зов за благотворителност в подкрепа на 22-годишния Георги Маринов, претърпял тежка катастрофа край Хисаря, в резултат на което момчето е парализирано от гърдите надолу. Благотворителната кампания за събиране на средства за операция, която стартира миналия месец, продължава, а сред основните организатори на дарителската инициатива под надслов "Подкрепи Георги за успеха", е кметът на Марково Десислава Терзиева. Повече за очакванията от кампанията чуйте в гласове: Десислава Терзиева - и Георги Маринов.
Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов, която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни теми като любовта, търсенето на смисъл в последната фаза от живота и други важни проблеми.
Отличеният за изследванията си в областта на психиатрията с две мемждународни награди д-р Владимир Симов през последните 15 години работи последователно във Великобритания и във Франция. "Точно днес" ще го попитаме защо остаряванвето не трябва да бъде присъда и да се приема като проклятие. "Успешното остаряване е реалност, която може да се превърне в златното време на нашия живот с осъзнато отношение и действия",казва авторът д-р Владимир Симов.
На книжния пазар се появи книгата на издателство "Жанет 45" "Верно на оригиналот". Тя е нещо като личен дневник на Николай Бойков за македонската реалност от есените на 2020, 2021 и лятото на 2022 г. през очите на непосредствения наблюдател. За ключа към страниците на книгата, написани на български, но изпъстрени с македонски думи и изрази - интервю с писателя, поет, университетски преподавател и преводач от унгарски език Николай Бойков.
В рубриката "Евранет +" Ангелина Пискова разговаря с основателя на Института за пазарна икономика и преподавател в Софийския университет "Климент Охридски" Красен Станчев за одобрения от министрите на икономиката и финансите на ЕС план за Украйна, в който са определени действията за възстановяването, реконструкцията и модернизацията на страната по пътя й към ЕС през следващите 4 години.
А в "Добро утро, Ден" чуйте втората част от разговора на Яница Марова с поетесата Елена Диварова, която гостува в рубриката тази седмица.
На Бъдни вечер светът притихва в очакване. В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила. Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и..
Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за догодина. Това стана по време на инспекцията му заедно с министъра на енергетиката Владимир Малинов в ПАВЕЦ „Чаира“. Чуйте репортаж от там. В днешното предпразнично предаване ще припомним някои от..
Грижим се за духа и днес говорим за специалното дърво на Бъдни вечер, според българската традиция. Очаквайте и традиционната ни рубрика „Орисници“. Темата, отново, е празнична. Говорим с психолога Мариана Кодинова, за връзката със свещеното място в нас. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев...
В последния работен ден преди Коледа в предеванията а Радио Пловдив започва цикълът от спомени от годината, която си отива. За социалната картина на 2024- та и очакванията за следващата поканихме за разговор доцентът по социология Алексей Пампоров. Заедно с актуалните теми от деня днес ще се погледнем към голямата българска изложба "Тракия и античният..
В навечерието на най-светлите празници Ви срещаме с усмивка, живи думи, благи пожелания ухаещи на канела и пренасящи ни в един наистина пъстър свят. "Коледа е пъстър свят" - така се нарича песента, която ще представим днес заедно с виновниците сътворили този уникален коледен шедьовър, а именно Щерион Пилидов, Теодора Радилова и не на последно място..