Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От благотворителността през различията и разбирането - "Точно днес"

На 21 май  почитаме паметта на двамата равноапостолни светци Константин и Елена.

Константин е най-значимият император в историята на християнството с огромна роля за неговото каноническо утвърждаване и налагане, който позволил християнството да се наложи като религия в пределите на Римската империя. За първи път в историята на християнството гоненията над християните били забранени. След като станал пълновластен владетел на цялата Римска империя, Свети Константин Велики преместил своята столица в град Константинопол, който по-късно става Цариград, а днес ние го знаем като Истанбул.

Майка му - царица Елена, отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. Това е последният пролетен празник, чиято обредност вече подсеща за настъпващото лято.  В този ден се преплитат християнския празник, почитащ Свети Константин и Елена, и древните традиции на ходене по огъня за здраве.

"Точно днес" ще се пренесем в атмосферата на празника в един от най-старите пловдивски храмове - църквата "Св. св. Константин и Елена" в Стария град с репортажа на Даниела Добрева. 

Преди това започваме със зов за благотворителност в подкрепа на 22-годишния Георги Маринов, претърпял тежка катастрофа край Хисаря, в резултат на което момчето е парализирано от гърдите надолу.  Благотворителната кампания за събиране на средства за операция, която стартира миналия месец, продължава, а сред основните организатори на дарителската инициатива под надслов "Подкрепи Георги за успеха", е кметът на Марково Десислава Терзиева. Повече за очакванията от кампанията чуйте в гласове:  Десислава Терзиева - и Георги Маринов. 

Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов, която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни теми като любовта, търсенето на смисъл в последната фаза от живота и други важни проблеми.

Отличеният за изследванията си в областта на психиатрията с две мемждународни награди д-р Владимир Симов през последните 15 години работи последователно във Великобритания и във Франция. "Точно днес" ще го попитаме защо остаряванвето не трябва да бъде присъда и  да се приема като проклятие. "Успешното остаряване е реалност, която може да се превърне в златното време на нашия живот с осъзнато отношение и действия",казва авторът д-р Владимир Симов.

На книжния пазар се появи книгата на издателство "Жанет 45"  "Верно на оригиналот". Тя е нещо като личен дневник на Николай Бойков за македонската реалност от есените на 2020, 2021 и лятото на 2022 г. през очите на непосредствения наблюдател. За ключа към страниците на книгата, написани на български, но изпъстрени с македонски думи и изрази - интервю с писателя, поет, университетски преподавател и преводач от унгарски език Николай Бойков.

В рубриката "Евранет +" Ангелина Пискова разговаря с основателя на Института за пазарна икономика и преподавател в Софийския университет "Климент Охридски" Красен Станчев за одобрения от министрите на икономиката и финансите на ЕС план за Украйна, в който са определени действията за възстановяването, реконструкцията и модернизацията на страната по пътя й към ЕС през следващите 4 години.

А в "Добро утро, Ден"  чуйте втората част от разговора на Яница Марова с поетесата Елена Диварова, която гостува в рубриката тази седмица.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Пловдив

"Точно днес" по въздух и земя

Седмицата си отива с нов оптимизъм според Алфа Рисърч - 69% от българите смятат, че по-добрият вариант е, че имаме сформирано правителство. Министрите  проведоха първо заседание и стана ясно, че не сме готови за еврозоната.  През 2025 - БНР  става на 90 години, Радио Пловдив на 70, за мисията да информираме първи, да отстояваме позициите на..

публикувано на 23.01.25 в 15:27

Битката с мръсния въздух в Пловдив „Ден след ден“

От началото на седмицата въздухът, който пловдивчани дишат, е мръсен, а предупрежденията да не се палят кюмбета и да не се излиза по улиците очевидно не дават ефект. За битката с мръсния въздух в града ще разкаже адв. Димитър Площаков, който е първият, спечелил обезщетение срещу МОСВ заради вреди от въздуха, а във ВАС води дело за качеството на..

публикувано на 23.01.25 в 14:33

Ден на ръкописа с „Вход свободен“

В предаването днес говорим за събитието „Творческо писане с Анелия – „Визия и цели…“, което се случва на 26 януари. В рубриката "Брейнсторминг" коментираме кризите, като стъпка напред в живота ни. Предразсъдъците и следразсъдъците на Жоро Пеев, очаквайте след 14.30 часа. На датата 23-ти януари, в цял свят се отбелязва Денят на..

обновено на 23.01.25 в 09:42

"Точно днес" на 23 януари

На 23 януари говорим за здравната култура, минаваме през финансите на страната и стигаме до литературата. В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка Югоизточна Европа се обединява в борбата срещу човешкия папилома вирус. За елиминирането на раковите заболявания, причинени от него ще е разговорът с д-р Христиана Бацелова,..

публикувано на 22.01.25 в 16:52
Въздухът над Пловдив тази сутрин

Отново мръсен въздух "Ден след ден"

Втори ден въздухът в Пловдив е опасно мръсен, като превишението на фините прахови частици нахвърля нормите поне 2 пъти. Тенденцията ще се запази и през следващите 2 дни, според прогнозите на синоптиците. Кои са основните замърсители и какви са причините, какви мерки предприема Община Пловдив, за да се бори с мръсния въздух, и как да се предпазим,..

публикувано на 22.01.25 в 14:45