Празнуваме 24 май. Само наш, български и неповторим празник – на словото, буквите, писмеността и просветата. Празник не просто на една писменост и култура, а на титаничната значимост на духа. Ние не просто "сме дали нещо на света". На 24 май България празнува своя неудържим порив към просвета и знание, който я е направил културен двигател в славянския свят.
Честит празник от екипа на днешната празнична програма „Ден след ден“ на Радио Пловдив!
Ето за какво ще говорим в двата часа до 17:
На 24 май с трепет и гордост слушаме "Върви народе, възродени". С отминаването на празника възторгът стихва, а понятията български език, азбука, просвета минават в периферията на общественото внимание.
За народа, който прие словото на Бог. За българската писменост като свръхоръжието на Средновековна България и за обезоръженото българско съ-времие – говорим с историка и специалист по теория и история на културата доц. д-р Веселина Вачкова, директор на Историческия музей в Перущица.
Тенденцията към обезбългаряване и загуба на българския дух и съзнание – този тревожен процес, особено сред българите зад граница, ще коментираме с Веска Кокалчева, преподавател с 45-годишен стаж, която от 18 години живее в Лондон и е работила в две български училища там, сега е учител на свободна практика.
За шумната говорилня, в която живеем, за преупотребата на думите, която ги прави невадилни, за наближаващото време на мълчанието – върху този фокус ще разсъждаваме с Ина Иванова, писател, поет и градски образ с женско лице. Тя е тазгодишния носител на Награда „Пловдив“ в раздел „Художесвена литература и хуманитаристика“ за сборника с разкази "И винаги любовта".
Калиграфите са възвишени хора и ако са повече, могат да вдигнат нивото на културата и на народа ни. За изписването на българската азбука, която е боговдъхновената и сакрална, но и много демократична, говорим с Антоанета Кисьова, калиграф и иконописец. В днешния празничен ден тя демонстрира как се изписва Старобългарско уставно писмо в двора на Къщата музей „Христо Г. Данов“ в Стария Пловдив.
В началото с репортажа си Даниела Добрева ще ни направи съпричастни на днешния празник 24 май в Пловдив.
С всички събеседници ще разсъждаваме върху възможностите и начините да се преодолее всеобщото обезбългаряване и бездуховност от народа, който според чужденците е с непредсказуема тактика и неуловима идентичност.
В предаването днес Ви срещаме с усмивка, позитивни мисли и шарени събития :)))) Първото такова е "Арттерапия с глина" и ще се проведе на 23 ноември от 10:00 в Ц ентър за обучение "Детска планета". Водещи на събитието са психологът Денис Никифоров и Снежана Павлова, които са готови да насочат не само децата, но и техните родители към..
Официално на 19 ноември се открива "Източната порта на Филипопол". Строена е през II век, запечатала е в паметта на сиенитните каменни блокове стъпките на древността, разрушена и зарита от времето за векове, открита през 70 - те години на миналия век и възстановена в последната година и половина с труда на археолози и реставратори. Разказът за Пловдив..
Напоследък не спираме да гледаме към градския транспорт в Пловдив. А днес към проблемите там се опитваме да погледнем с новия ресорен кмет Ерол Садъков, въпреки че все още е рано, за да представи визията си за развитие в тази насока. По темата търсим и председателят на сдружение BraVo Пловдив Веселин Костов. За електронните билетите и нововъведенията в..
Понеделник е нарочен от работещия народ за неприятен и необичан ден. След мимолетната почивка през уикенда седмицата започва отново с всичките си присъщи и отложени задължения, а това хич не се харесва заетия човек. Имаме обаче нещо, на което можем да вменим цялата вина за киселото си настроение, напиращия мързел и несбъднатите очаквания. Понеделник,..
На 18 ноември с темите в развитие и акценти от деня. До 9.30 говорим за политика, пътна безопасност, здраве и вино. Ще се подреди ли политическият пъзел или вървим към нови избори? Какъв е шанса партиите да се разберат и да се сформира мнозинство, което да излъчи не само председател на НС, но и кабинет. Темата коментира политолога проф. Румяна Коларова...