Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избирателите дават задача на политиците и тя е правителство

"За изненада на вота на този етап е трудно да говорим, но това, което наблюдаваме като тенденция през последните няколко избора - изборите за национален парламент показват постоянен спад в избирателната активност. Изненадващото тук е  сравнението с избирателната активност в  изборите за ЕП, за които се очакваше да предизвикат по-нисък интерес, отколкото за национален. Напротив, по последните данни на ЦИК, активността в изборите за ЕП са малко по-високи, отколкото - за национален". Това подчерта доц. Даниела Пастармаджиева, преподавател по политология в ПУ "Паисий Хилендарски".

По думите й, причина за ниската избирателна активност е поведението на партиите. Дебатът, доколкото го има, е по-скоро символен и това е било изведено като акцент и в настоящата кампания.

 "Не видяхме сблъсък на бъдещи политики, на стратегии как да се решат някои обществени предизвикателства, а по-скоро се продължи с опитите да се получат дивиденти на основата на омаскаряване на политическия опонент."

Доц. Пастармаджиева уточни, че Партия "Величие" показва интересна ситуация. "В социалните мрежи има различни клипове и коментари не по темата за самата партия, а за организацията, от която стартира това движение - небезизвестния исторически парк. Популярността на това движение произтича по-скоро от някаква антисистемност по подобие на тази, която "Възраждане" заявяват. "Провала на либералния момент се използва като аргумент.  Понякога проблемът се назовава "липса на лидерство", "противопоставяне на статуквото" и претенции за нещо ново".

По думите на доц. Пастармаджиева, резултатът като дялово разпределение говори за това, че от втората политическа сила има голям отлив - ПП-ДБ. "Бих искала да обърна внимание обаче на потенциала за Правителство. Случилото се след предишното НС, когато взаимно отричащи се партии създадоха съвместно Правителство и като резултат от тези избори, същите тези партии са отново в законодателния орган, сочи, че репутационните щети не биха били толкова големи, колкото някой се бои. А това отваря път на партиите да се коалират помежду си в различни конфигурации в това НС.

Различните конфигурации на Правителство са възможни по две причини - при следващи избори активността да бъде още по-ниска, и още  сегашният резултат, който почти повтаря предишните избори,  трябва да е знак за партиите, че щетите са най-вече за ПП-ДБ, защото тяхното съществуване се обосноваваше на база на факта, че те никога нямаше да се коалират с ГЕРБ, чийто модел искаха да разградят. Това, че го направиха обаче впоследствие обезсмисли тяхното съществяване. За останалите партии няма такава опасност.

Понятието "разграждане на модела" е от реториката на ПП-ДБ, уточни доц. Пастармаджиева

" Дали има модел, който не е характерен за никого преди и след ГЕРБ, не мога да кажа. Но корупция е имало винаги в България. Риториката с "разграждане на модел" може да звучи интересно за част от електората, но от експертна гледна точка, не е издържан, защото зад всяка партия стоят избиратели. И ако отправиш послание към тях, че мислят неправилно, това не е добър знак". 

Избирателят дава задача на политиците и сега задачата, която избирателите дават, е политиците с тези резултати да съставят Правителство, бе категорична доц. Пастармаджиева. 

Интервюто - звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08

Безпристрастният технически преглед спасява животи

30 дни да имат собствениците на автомобили, върнати при годишния технически преглед заради проблеми с газовете от ауспуха, за да отстранят повредата. Такава промяна в наредбата за прегледите се планира от транспортното министерство във връзка с увеличилия се брой коли, които не могат да покрият изискванията. До проблема се стигна, след като от..

публикувано на 07.08.24 в 10:51

Рая Назарян може и да падне от поста председател на НС

В очакване на политически новини и дата за поредните предстоящи парламентарни избори говорим "Точно днес" с политическия психолог проф. Антоанета Христова . "Най-важният въпрос сега е кога ще дойде критичният момент за промяна за голяма част от обществото, за тези, които не гласуваха досега и нямат намерение да гласуват. Нещата са толкова хаотични..

публикувано на 07.08.24 в 10:08

Фармацевти настояват да се въведе концепцията „Едно здраве“

Фармацевтите в цялата страна наблюдават увеличение на броя пациенти, които търсят помощ за здравословни проблеми, предизвикани от горещините, замърсения въздух при пожарите в страната и взривовете край Нови хан, както и ръст на случаите на болни от салмонела, хепатит, дизентерия и ковид. Това отчитат от Инициативният комитет на..

обновено на 07.08.24 в 09:46