Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избирателите дават задача на политиците и тя е правителство

"За изненада на вота на този етап е трудно да говорим, но това, което наблюдаваме като тенденция през последните няколко избора - изборите за национален парламент показват постоянен спад в избирателната активност. Изненадващото тук е  сравнението с избирателната активност в  изборите за ЕП, за които се очакваше да предизвикат по-нисък интерес, отколкото за национален. Напротив, по последните данни на ЦИК, активността в изборите за ЕП са малко по-високи, отколкото - за национален". Това подчерта доц. Даниела Пастармаджиева, преподавател по политология в ПУ "Паисий Хилендарски".

По думите й, причина за ниската избирателна активност е поведението на партиите. Дебатът, доколкото го има, е по-скоро символен и това е било изведено като акцент и в настоящата кампания.

 "Не видяхме сблъсък на бъдещи политики, на стратегии как да се решат някои обществени предизвикателства, а по-скоро се продължи с опитите да се получат дивиденти на основата на омаскаряване на политическия опонент."

Доц. Пастармаджиева уточни, че Партия "Величие" показва интересна ситуация. "В социалните мрежи има различни клипове и коментари не по темата за самата партия, а за организацията, от която стартира това движение - небезизвестния исторически парк. Популярността на това движение произтича по-скоро от някаква антисистемност по подобие на тази, която "Възраждане" заявяват. "Провала на либералния момент се използва като аргумент.  Понякога проблемът се назовава "липса на лидерство", "противопоставяне на статуквото" и претенции за нещо ново".

По думите на доц. Пастармаджиева, резултатът като дялово разпределение говори за това, че от втората политическа сила има голям отлив - ПП-ДБ. "Бих искала да обърна внимание обаче на потенциала за Правителство. Случилото се след предишното НС, когато взаимно отричащи се партии създадоха съвместно Правителство и като резултат от тези избори, същите тези партии са отново в законодателния орган, сочи, че репутационните щети не биха били толкова големи, колкото някой се бои. А това отваря път на партиите да се коалират помежду си в различни конфигурации в това НС.

Различните конфигурации на Правителство са възможни по две причини - при следващи избори активността да бъде още по-ниска, и още  сегашният резултат, който почти повтаря предишните избори,  трябва да е знак за партиите, че щетите са най-вече за ПП-ДБ, защото тяхното съществуване се обосноваваше на база на факта, че те никога нямаше да се коалират с ГЕРБ, чийто модел искаха да разградят. Това, че го направиха обаче впоследствие обезсмисли тяхното съществяване. За останалите партии няма такава опасност.

Понятието "разграждане на модела" е от реториката на ПП-ДБ, уточни доц. Пастармаджиева

" Дали има модел, който не е характерен за никого преди и след ГЕРБ, не мога да кажа. Но корупция е имало винаги в България. Риториката с "разграждане на модел" може да звучи интересно за част от електората, но от експертна гледна точка, не е издържан, защото зад всяка партия стоят избиратели. И ако отправиш послание към тях, че мислят неправилно, това не е добър знак". 

Избирателят дава задача на политиците и сега задачата, която избирателите дават, е политиците с тези резултати да съставят Правителство, бе категорична доц. Пастармаджиева. 

Интервюто - звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39
Георги Георгиев

ГЕРБ ще води кампания с адекватни послания

Предизборната кампания трябва да бъде по същество. Ние нямаме предизборна програма, а програма за управление,  която представяме по време на предизборната кампания, заяви в програма "Точно днес" третият в листата на ГЕРБ-СДС за предстоящия парламентарен вот и депутат в 50-то Народно събрание Георги Георгиев.  По думите му още на предишните..

публикувано на 26.09.24 в 11:33