Ученици от Българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина са на посещение в Пловдив по проект на Министерството на образованието и науката. Ние сме в града за пет дни, съобщи директорът на училището Мими Ничева.
МОН отпуска средства по проекта "Образователни маршрути-България", с него децата, които се обучават в български училища в чужбина могат да разгледат исторически места у нас.
"В програмата на децата е заложено да посещават исторически обекти и музеи в Пловдив, Сопот, Карлово и Калофер.", обясни Ничева. Тя допълни: "Някои от учениците ни са родени в Атина, но имат контакти в страната, български език за тях се изучава като чужд, един път в седмицата. Децата владеят добре български език и дори имат нагласа в бъдеще да продължат образованието си в България. По тази причина бе проведа среща в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Доц. Адриана Любенова от Пловдивския университет каза: "Сътрудничеството ни продължава много години, провеждаме тук обучение на учителите ни зад граница. През юли предстои нов практикум в Пловдив, на който са поканени 15 училища от чужбина. За децата е много полезно да практикуват български език и да разгледат обектите в програмата."
Българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Атина наричаме училището на успеха, сподели Ничева. В него се обучава над 220 деца от 4-годишни - подготвителна група, до 12 клас. Това го прави най-голямото сред 16-те неделни училища в гръцката столица. Тази година училището отбеляза 20 години от създаването си с форум "Пътят на светлината", който се проведе под егидата на вицепрезидента Илияна Йотова.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..