Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликтът в ДПС се задълбочава

Иво Инджов
Снимка: БНР

Началото на края в ДПС започна преди около седмица, когато станаха ясни разделителните линии между Доган и Пеевски и техните два лагера. Това коментира политологът Иво Инджов в програма "Точно днес" на Радио Пловдив. 

Според него в момента конфликтът се задълбочава и върви към окончателна развръзка, чиито контури ще бъдат очертани до края на седмицата. 

"Ясно е, че Доган повече не може да работи с Пеевски, макар че възходът на Пеевски като дефакто лидер на ДПС се дължи тъкмо на Доган. Имаме сблъсък между двама политици, които аз бих нарекъл политически олигарси, защото те имат и голяма икономическа власт и сега няма място и за двамата под слънцето. Като че ли Доган е в много по-добра позиция, защото той е основател на ДПС, той е икона за обикновените депесари и държи повече от местните структури. Пеевски пък контролира по-голяма част от парламентарната група и сблъсъкът ще е кой какви ресурси може да извади, но като че ли в стратегически план предимството е на страната на Доган", смята Инджов. 

По думите му не е ясно за какво начало говори Пеевски в изявлението си от снощи, след като той е начело в списъка "Магнитски" за България с лицата, които са санкционирани за корупция в САЩ и по аналогичен закон във Великобритания. 

"Пеевски има нужда да бъде начело на ДПС, да участва в различни конфигурации за определяне на изпълнителната власт. Като човек, който разполага с голяма политическа власт, се счита, че той контролира голяма част от съдебната система, службите, прокуратурата, също така и част от регулаторите. И ако той загуби тази политическа власт, няма да може да изпълнява тези функции, освен това няма да може да ребрандира образа си, да се показва като най-отявленият евроатлантик, един вид, като по-голям католик и от папата през последните месеци, опитвайки се да създаде условия, при които да бъде изваден от списъка "Магнитски". Така че никакво ново начало не може да има, просто трябва да видим кой от двата лагера притежава по-големи ресурси, за да приключи с другия", посочи политологът. 

Той припомни, че в ДПС винаги е имало центробежни процеси и като пример даде създаването на партия ДОСТ през 2012 година от Лютви Местан след прогонването му от ДПС. "Тогава тази организация се представи много добре на парламентарните избори и отчупи доста апетитна хапка от електората на ДПС. Сега не знам дали ще се стигне до подобен вид разцепление, но е видно, че Доган е по-слаб, в сравнение с преди, а Пеевски е много силен. Въпреки това стратегическото преимущество е на страната на Доган", изтъкна Инджов. 

Според него напрежението е тлеело в ДПС още преди ДПС да заеме ясна позиция за или против първия мандат за съставяне на правителство и това е довело до ескалация на ситуацията. 

"Случващото се с ДПС е много сериозно не само с партията, но и с държавата, защото движението е втора политическа сила поне номинално и при тази ниска избирателна активност на последните избори, тежестта на движението нарасна. Затова процесите в тази партия се отразяват пряко и върху държавното управление", каза Иво Инджов. 

По думите му до сформиране на експертен или технически кабинет няма да се стигне, тъй като парламентът е в насипно състояние и е изключително много парцелиран между шестте партии, а освен това има доста независими депутати. "Съотношението на силите е такова, че не предполага съставяне на кабинет, който да получи трайна подкрепа заради непреодолимите различия между парламентарно представените партии. Големите партии вече са средно големи, нямат такава мощ, както преди и няма кой да поведе бащината дружина към по-добри времена и създаване на по-устойчиво правителство, което да изкара поне една година. При това положение алтернативата е избори наесен отново", подчерта политологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30