Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В планинския туризъм трябва да има етика

"Професията планински водач във вида си в момента у нас при новите условия е умираща. Той не може да бъде едно лице, което  води хората от една до друга точка, без никаква друга услуга и без да е полезен на хората. Те просто си пускат телефоните, за да стигнат. И това поставя въпроса за какво изобщо ни е необходим планинският водач". Това попита Момчил Цветанов - планински водач, превел в плонините у нас и по света около 1000 групи и консултант на „Diskcovery channel“, „Insight.tv“ и др. Той е и автор на книгата "Българските планини".

По думите му, голямата трудност при реализиране на професията е, че бизнесът е в голямата си част нерегламентиран и нелегален. 

"Ако държиш на професията си, с какви очи ще излезеш пред клиентите си... Ограмна отговорност, за съжаление, имат и туристите, които подкрепят ликвидирането на тези, които се стараят нещата да стават както трябва, като не изискват касовите си бележки, с които е поет от водачите ангажимент за качествена услуга".

Цветанов уточни, че напоследък обаче  се забелязва промяна в негативната тенденция, защото вече се появяват и хора, които се регистрират като планински водачи, както и легални фирми и бизнесът започва да излиза на светло.

"Ние може да нямаме толкова много езера, колкото имат Алпите, толкова респектиращите отвесни стени на Долмитите, но имаме добра инфраструктура и впечатляващо природно разнообразие за туризъм, което дава възможност за развитие на различни типове туризъм и това, професията на планинските водачи да бъде особено смислена. Защото, ако не можеш да реализираш бизнеса си сам или да потърсиш подкрепа, по-добре е да се откажеш".

Момчил Цветанов води годишно около 50 групи  в планините. Основен акцент в книгата му "Българските планини" е желанието да насочи вниманието на хората към по-неизвестните и малки планини, които в България са 39. На специалистите и познавачите те са известни, но масово туристите не ги познават, а те са истинско богатство за страната ни и отделните региони.

"Хората обаче трябва да знаят, че когато се ходи в планината, трябва да има някаква етика и това е смисълът в работата на планинските водачи".

Интервюто - звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08

Безпристрастният технически преглед спасява животи

30 дни да имат собствениците на автомобили, върнати при годишния технически преглед заради проблеми с газовете от ауспуха, за да отстранят повредата. Такава промяна в наредбата за прегледите се планира от транспортното министерство във връзка с увеличилия се брой коли, които не могат да покрият изискванията. До проблема се стигна, след като от..

публикувано на 07.08.24 в 10:51

Рая Назарян може и да падне от поста председател на НС

В очакване на политически новини и дата за поредните предстоящи парламентарни избори говорим "Точно днес" с политическия психолог проф. Антоанета Христова . "Най-важният въпрос сега е кога ще дойде критичният момент за промяна за голяма част от обществото, за тези, които не гласуваха досега и нямат намерение да гласуват. Нещата са толкова хаотични..

публикувано на 07.08.24 в 10:08

Фармацевти настояват да се въведе концепцията „Едно здраве“

Фармацевтите в цялата страна наблюдават увеличение на броя пациенти, които търсят помощ за здравословни проблеми, предизвикани от горещините, замърсения въздух при пожарите в страната и взривовете край Нови хан, както и ръст на случаите на болни от салмонела, хепатит, дизентерия и ковид. Това отчитат от Инициативният комитет на..

обновено на 07.08.24 в 09:46