Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от декември 2021 г. между община Пазарджик и „Център за рециклиране Пазарджик“, обединяващо няколко фирми. Неустойката се базира на клауза в анекса, според която общината се е съгласила при просрочване на задълженията по изпълнението на договора да дължи 0,5% цялата стойност на договора. А той е сключен на 16 септември 2020 година между общината и консорциума от фирми за 5 години и прогнозната му стойност е 23 милиона лева, уточни кметът Куленски. Той допълни, че средно на месец фактурите към общината са за 400 000 – 500 000 лева, но при забавяне на плащанията дългът пропорционално нараства. Куленски изчисли, че общината дължи по 115 000 лева на ден за просрочени задължения по този договор.
Ще сезираме прокуратурата за действията и бездействията по договора. Ще поискаме тя да изясни ситуацията и да се произнесе дали община Пазарджик е била ощетена от договора и анекса към него, съобщи кметът Куленски. Той обясни, че имат 14-дневен срок да дадат отговор по исковата молба и след това ще се явят заедно с ищеца пред Арбитража, за да се произнесе той „кой крив – кой прав“. Кметът на Пазарджик увери, че ще направят постъпки да бъдат променени условията по договора, който е крайно неизгоден за жителите на общината.
Пред медиите Петър Куленски постави няколко отворени въпроса: „Кой подписа този неизгоден договор? Кой не плащаше фактурите по него от юли до октомври 2023 година? Кой подписа този безумен анекс – делата да не могат да се водят от българския съд, а да се водят от Арбитраж? Случайно ли е избран моментът точно сега да бъде предявен този иск за близо 6 милиона лева към общината?“
Петър Куленски не спомена нито един път името на бившия кмет на Пазарджик Тодор Попов, в чиито мандат е бил сключен този договор на депониране на отпадъци.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..