Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски. 

Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от декември 2021 г. между община Пазарджик и „Център за рециклиране Пазарджик“, обединяващо няколко фирми. Неустойката се базира на клауза в анекса, според която общината се е съгласила при просрочване на задълженията по изпълнението на договора да дължи 0,5% цялата стойност на договора. А той е сключен на 16 септември 2020 година между общината и консорциума от фирми за 5 години и прогнозната му стойност е 23 милиона лева, уточни кметът Куленски. Той допълни, че средно на месец фактурите към общината са за 400 000 – 500 000 лева, но при забавяне на плащанията дългът пропорционално нараства. Куленски изчисли, че общината дължи по 115 000 лева на ден за просрочени задължения по този договор.

Ще сезираме прокуратурата за действията и бездействията по договора. Ще поискаме тя да изясни ситуацията и да се произнесе дали община Пазарджик е била ощетена от договора и анекса към него, съобщи кметът Куленски. Той обясни, че имат 14-дневен срок да дадат отговор по исковата молба и след това ще се явят заедно с ищеца пред Арбитража, за да се произнесе той „кой крив – кой прав“. Кметът на Пазарджик увери, че ще направят постъпки да бъдат променени условията по договора, който е крайно неизгоден за жителите на общината.

Пред медиите Петър Куленски постави няколко отворени въпроса: „Кой подписа този неизгоден договор? Кой не плащаше фактурите по него от юли до октомври 2023 година? Кой подписа този безумен анекс – делата да не могат да се водят от българския съд, а да се водят от Арбитраж? Случайно ли е избран моментът точно сега да бъде предявен този иск за близо 6 милиона лева към общината?“

Петър Куленски не спомена нито един път името на бившия кмет на Пазарджик Тодор Попов, в чиито мандат е бил сключен този договор на депониране на отпадъци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Пловдив в Световния ден на любителите на книгата

9 август е денят, в който  отбелязваме Световния ден на любителите на книгата. Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето.  Пловдив е един от най-четящите градове в България. Неслучайно в продължение на почти цял месец  всяка година в града се провежда..

публикувано на 09.08.24 в 09:35

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08