Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Снимка: БГНЕС

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“.

Той е убеден, че такава преорентация ще има и то в големи мащаби. Добави още, че кризата в политиката вероятно е породена и от това, че въпреки натрупания опит в партийния живот през годините законодателят е оставил доста свободно управлението, създаването и вътрешнопартийния живот на формациите да се развива.

„В световен план и в България е натрупан достатъчно опит, който трябва да бъде претворен в текстове, които да дават ясен отговор на въпросите как се формира вътрешнопартийната воля, как се осъществява вътрешнопартийната демокрация.

Трябва във всеки един момент да е ясно кои представлява тези формации, кои представлява политическите партии, защото те са важни за живота на държавата. Това е нещото, върху което трябва да се замислим.

Има устави на политически партии, в които е  записано, че един и същ човек може да участва в областната организация, в управителното тяло и в контролното тяло. Такъв тип персонални унии са недопустими.

Виждате, че фигурата на двойното представителство води до блокирането на живота на цели политически партии (ДПС и БСП) с десетилетни традиции“, обясни Славов.

Според него промяна на изборната система в момент на политическа криза е опасно и допълнително би нагнетило напрежението.  Категоричен е още, че българските политици винаги са се стремели към правила, които им носят служебна победа.

Обясни, че идеята на мажоритарния вот е именно такава – партията, която получи най-много гласове да получи почти всички депутатски места.

„В рамките на избирателния район този, който получи най-много гласове получава депутатските места независимо, че следващата партия може да има само няколко процента разлика.

Така бяха проведени изборите 2009 г. и това даде голямо предимство на ГЕРБ. Може би поучени от позитивния си опит искат да го повторят. При сегашните резултати означава, че партия с 11%  от гласовете на избирателния корпус или с изборни резултати от 25% ще има правната възможност да формира правителство и да управлява страната. Това не е особено легитимно“, коментира Славов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34