Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Снимка: БГНЕС

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“.

Той е убеден, че такава преорентация ще има и то в големи мащаби. Добави още, че кризата в политиката вероятно е породена и от това, че въпреки натрупания опит в партийния живот през годините законодателят е оставил доста свободно управлението, създаването и вътрешнопартийния живот на формациите да се развива.

„В световен план и в България е натрупан достатъчно опит, който трябва да бъде претворен в текстове, които да дават ясен отговор на въпросите как се формира вътрешнопартийната воля, как се осъществява вътрешнопартийната демокрация.

Трябва във всеки един момент да е ясно кои представлява тези формации, кои представлява политическите партии, защото те са важни за живота на държавата. Това е нещото, върху което трябва да се замислим.

Има устави на политически партии, в които е  записано, че един и същ човек може да участва в областната организация, в управителното тяло и в контролното тяло. Такъв тип персонални унии са недопустими.

Виждате, че фигурата на двойното представителство води до блокирането на живота на цели политически партии (ДПС и БСП) с десетилетни традиции“, обясни Славов.

Според него промяна на изборната система в момент на политическа криза е опасно и допълнително би нагнетило напрежението.  Категоричен е още, че българските политици винаги са се стремели към правила, които им носят служебна победа.

Обясни, че идеята на мажоритарния вот е именно такава – партията, която получи най-много гласове да получи почти всички депутатски места.

„В рамките на избирателния район този, който получи най-много гласове получава депутатските места независимо, че следващата партия може да има само няколко процента разлика.

Така бяха проведени изборите 2009 г. и това даде голямо предимство на ГЕРБ. Може би поучени от позитивния си опит искат да го повторят. При сегашните резултати означава, че партия с 11%  от гласовете на избирателния корпус или с изборни резултати от 25% ще има правната възможност да формира правителство и да управлява страната. Това не е особено легитимно“, коментира Славов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44