Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.
Страшен звучен шамар към целия сектор. За съжаление това ще доведе до недоверие от страната на обществото и на гилдията към нашата професия. Макар, че творците и работещите служители на театъра извън творческата част нямат никаква вина. Вината ни може да е в това, че не сме били достатъчно бдителни, за да хванем крадеца и да го предадем на полицията, каза Мутафчиев.
Той припомни, че по време на протестите за увеличаване на бюджета на Министерството на културата са настоявали за увеличение, което да влезе в банковите сметки на работещите в сектор „Сценични изкуства“:
А не, за да покрият някакви отчисления на едни безработни хора от Перник, които на базата на тези вноски, ще получават след това социални помощи, а големите пари ще отиват в ръцете на схемаджиите, съобщи Мутафичев .
Във връзка с манипулациите в театрите, той заяви, че подозрението на гилдията винаги са били, че схемите могат да се въртят през продажбата на билети, организирани представления, откупки и игра с приход и субсидия от държавата.
Изобщо не сме подозирали, че под носа ни се прави измама чрез заплатите. Държавата гарантира изплащането им, но и схемаджиите са знаели това , коментират председателите на Съюза на артистите.
Христо Мутафичев акцентира върху това, че в Смолян има 12 пиара, които се занимават с „Връзки с обществеността“ и трупа от 90 души:
Тук трябва да свете червената лампичка, че някъде в Министерството на културата контролът се е скъсал. Вълненията от излизането на един театрален спектакъл са далеч по-силни от това да проверяваме колко човека е трупата, каза още Мутафиев.
От Съюза на артистите държим да се завиши контролът или да се промени начина на калкулиране на финансовата система СЕБРА. Тя е създадена, за да контролира парите, които влизат, както влизат, докъде стигат и къде излизат. Явно не си върши работата, категоричен е председателят на организацията.
Според него щатното разписание на един културен институт трябва да е в зависимост от неговата функция и дейност и да не превишава определен брой хора в зависимост от региона, който обслужва. А всеки новоназначен би трябвало да не получава пари от държавата, а от идва на съответния културен институт.
И така ако имаш добри приходи – назначаваш, ако нямаш – не. Контролът трябва да се изпълнява от принципала, т.е. Министерството на културата, допълни Мутафичев.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..