Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.
Страшен звучен шамар към целия сектор. За съжаление това ще доведе до недоверие от страната на обществото и на гилдията към нашата професия. Макар, че творците и работещите служители на театъра извън творческата част нямат никаква вина. Вината ни може да е в това, че не сме били достатъчно бдителни, за да хванем крадеца и да го предадем на полицията, каза Мутафчиев.
Той припомни, че по време на протестите за увеличаване на бюджета на Министерството на културата са настоявали за увеличение, което да влезе в банковите сметки на работещите в сектор „Сценични изкуства“:
А не, за да покрият някакви отчисления на едни безработни хора от Перник, които на базата на тези вноски, ще получават след това социални помощи, а големите пари ще отиват в ръцете на схемаджиите, съобщи Мутафичев .
Във връзка с манипулациите в театрите, той заяви, че подозрението на гилдията винаги са били, че схемите могат да се въртят през продажбата на билети, организирани представления, откупки и игра с приход и субсидия от държавата.
Изобщо не сме подозирали, че под носа ни се прави измама чрез заплатите. Държавата гарантира изплащането им, но и схемаджиите са знаели това , коментират председателите на Съюза на артистите.
Христо Мутафичев акцентира върху това, че в Смолян има 12 пиара, които се занимават с „Връзки с обществеността“ и трупа от 90 души:
Тук трябва да свете червената лампичка, че някъде в Министерството на културата контролът се е скъсал. Вълненията от излизането на един театрален спектакъл са далеч по-силни от това да проверяваме колко човека е трупата, каза още Мутафиев.
От Съюза на артистите държим да се завиши контролът или да се промени начина на калкулиране на финансовата система СЕБРА. Тя е създадена, за да контролира парите, които влизат, както влизат, докъде стигат и къде излизат. Явно не си върши работата, категоричен е председателят на организацията.
Според него щатното разписание на един културен институт трябва да е в зависимост от неговата функция и дейност и да не превишава определен брой хора в зависимост от региона, който обслужва. А всеки новоназначен би трябвало да не получава пари от държавата, а от идва на съответния културен институт.
И така ако имаш добри приходи – назначаваш, ако нямаш – не. Контролът трябва да се изпълнява от принципала, т.е. Министерството на културата, допълни Мутафичев.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..