Проблемът в културния сектор у нас се оказват не парите, а начинът, по който е структуриран и управляван. Изводът се налага след огласяване на т. нар. схема „Разград“, повторена в Смолян и „измислена от умен човек“, както твърди служебният министър на културата Найден Тодоров.
Могат ли злоупотребите да се окажат законни, след като вратичките за тях са дадени в нормативната уредба за финансиране на културните институции у нас?
Това е тамата в днешната програма „Ден след ден“.
По нея ще чуем репортаж от Съдебната палата в Пловдив – Севдалин Палаузов разказва за позицията на апелативните съдии, че нищо не свързва Петко Писков, обвиняем за източването на театрите в Разград и Смолян, с разследваните престъпления.
Ще продължим с Диана Андреева от неправителствената организация „Обсерватория за икономика на културата“. С нея ще коментираме „червената лампа“ - престъпна схема за източване на фонд „Работна заплата“ чрез фиктивни назначения, инвестициите в сценичните изкуства и бъдещето на целия културен сектор.
И още:
Служебният министър на образованието Галин Цоков дойде в Пловдив, за да съобщи, че държавата отпуска 11 млн. лв. за довършването на ремонта на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“. Темата представя в репортажа си Иванка Петкова.
А Даниела Добрева информира за проблем пред изграждането на нова сграда на Математическата гимназия в Пловдив – за обжалваната обществена поръчка тя разговаря с арх. Чавдар Тенев, председател на Пловдивската колегия на Камарата на архитектите в България.
За желанията и представите на младите хора за работните им места и исканите от тях възнаграждения ще научим от Живка Танчева. Репортажът й е от най – голямото кариерно изложение, което се провежда в Пловдивския панаир.
За стачната готовност на земеделските производители говорим с Тодор Джиков от Браншова камара "Плодове и зеленчуци" и бивш служебен заместник-министър на земеделието.
Програма "Ден след ден" започва след новините в 15 и пордължава до 17 часа. Слушайте ни!Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В края на годината притихваме, за да осмислим всичко, което ни е движело напред през изминалите 11 месеца. А в края на 12-тия да погледнем и в огледалото за обратно виждане, а след това да тръгнем уверени напред към началото. С уроци, надежди и жажда за новото, с което ни предстои да се срещнем. В следобедната програма на Радио Пловдив, на Стефанов..
На Стефановден подаряваме всяка песен от ефира на хората, които празнуват името си днес - Стефан, Стоян и техните производни. Пожелаваме им здраве, късмет и берекет. Историята на „имената“ е толкова стара, че датира още от първите описани случаи на използване на писменост, което означава, че имена са били използвани и много преди това. Днес..
На 27 декември църквата почита Св. Стефан. В петъчното утро ще поздравим имениците, ще ви информираме за актуалната обсттановка след екстремното време от последните дни, ще питаме защо сме оптимисти за себе си и песимисти за дължавата и ще превъртим календара назад със спомени от годината, която си отива. Чуйте - социолога Павел Вълчев от "Алфа Рисърч"..
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..