Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По ръба на времето - зримо и незримо - "Точно днес"

През 1980 г. по предложение на президиума на бившия Световен съвет за благополучие на слепите 15 октомври се обявява за Международен на Белия бастун. За първи път идея за въвеждане на белия бастун като отличителен знак за слепи се дава през 1930 г. в Париж. Същата година той се популяризира в Америка, като се създава Асоциация в подкрепа на белия бастун, в която членуват видни Американски общественици. 

В Европа  белият бастун  е приет като официално помощно средство  за слепи  през 60- те години. Изображението на човек с бял бастун в ръка е прието за символ на слепотата в целия свят от Учредителното събрание на на Световния Съюз на слепите през октомври 1984. От тогава той се чества като Ден на безопастността на лицата с увредено зрение.

За ежедневнието на хората, засегнати от проблема и тяхното проблемно вписване в активнната професионална и обществена среда - събеседник е Красимир Касабов - председател на Регионалната организация на слепите в България за областите Пловдив и Пазарджик с над 1300 членове. 

Реалистична ли е прогнозата за  18 млрд бюджетен дефицит за 2025 година  и кои са основните рискове за бизнес средата в страната в контекста на очакваното повишаване на минималната работна заплата, присъединяването към еврозоната и опасността България да загуби над 1,5 млрд лева от безвъзмездните европейски средства. Темата ще коментираме с икономиста Румен Гълъбинов.

В рубриката "Евранет плюс"  припомняме за един от често използваните сюжети в апокалиптичните холивудски филми - за голям астероид, които ще удари Земята. Допълнителен драматизъм носят мерките, които трябва да се вземат, за да се предотврати подобна катастрофа. Фабулата в подобни филми основно се върти около взривяването на астероидите, но на практика възможностите за тяхното засичане и създаване на модели на траекториите им е също толкова важно. Сондата „Хера“ на Европейската космическа агенция, която беше успешно изстреляна миналата седмица, ще помогне в усилията за избягване на подобна заплаха. Репортажът е на Силвия Петрова.

Литературен клуб „Spirt & Spirit“ в „Петното на Роршах“  кани на представянето на книгата  на Митко Новков  „Вслушвания“, издателство „Жанет45“. 

Новков е автор е на книги с литературна и медийна критика и др. Колумнист в Портал „Култура“ и наблюдател на сп. „Съвременник“. Член на УС на Сдружение „Маргиналия“, главен секретар на Сдружение на български писатели. „Вслушвания. Една дузина избрани есета“ е десетата книга на Митко Новков.

И във времето след 9 следваме посоката на вечните ценности. В разговор с художника, режисьор, продуцент и сценарист проф. Анри Кулев ще се върнем към темата за Сузана и старците - библейската история, видяна нестандартно в новите творби на автори със закачка над въпроса    за избора на гледна точчка при изобразяването на голата Сузана и с питането защо всички велики художници от Възраждането, с такова вдъхновение, са я рисували, а почти никой не се е развълнувал и нарисувал сцената "Съдът над старците"?  Ще разговаряме с автора на изложбата "Сузана и старците" проф. Анри Кулев часове преди откриването й в галерия "Възраждане"

А в "Добро утро, Ден" е поредната част от разговора с госта  в рубриката - известния оперен певец Марин Йончев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Марин Йончев в "Добро утро, ден!"

Известният тенор Марин Йончев, който работи и живее в Женева, гостува тази седмица в рубриката ни „Добро утро, ден!“. Марин Йончев започва музикалната си кариера от родния Пловдив в най-ранна детска възраст, като едва на четири години той излиза на сцена. Талантът му е забелязан веднага, а това му носи множество награди. Пял е в Хора на..

обновено на 18.10.24 в 17:14

"Ден след ден" на 18 октомври

Под  30 на сто от реките, езерата и крайбрежните води в страните от ЕС отговарят на стандартите за допустимо замърсяване. Това се посочва в доклад на Европейската агенция за околна среда. В доклада обаче не са анализирани данните за България, тъй като страната ни все още не е изготвила своите планове за управление на речните басейни. Ще говорим по..

публикувано на 18.10.24 в 14:23

Петъчно с „Вход свободен“

Петъчно говорим за конкурса за детска рисунка „Приказно вълшебство“, която настоятелството на СУ „Христо Г. Данов“ организира за 8-а поредна година. Този път поводът е по-специален, училището отбелязва 175 години, от своето създаване. Разговаряме с г-жа Ана Вълчева зам.-директор на училището. Очаквайте в рубриката „Брейнсторминг“, защо и..

публикувано на 18.10.24 в 09:30

"Точно днес" на 18 октомври

В утрото на последния ден от седмицата с делнични теми и в търсене на решения по важни въпроси. За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

"Ден след ден" с актуалното на 17 октомври

Милен Митев , новият стар генерален директор на БНР, ще бъде събеседник в следобедната ни програма днес. Той гостува в ефира ни буквално часове, след като бе преизбран за втори мандат от Съвета за електронни медии. Адвокатските колегии в цялата страна призоваха да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор и нов..

публикувано на 17.10.24 в 14:45