Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия.

Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност?

Да, може да го стори, тъй като тя беше най-развитата част от тогавашния СССР и разполага със всики знания и технологии. Алтернативата приемане в Алианса или създаване на ядрено оръжие в никакъв случай не е заплаха. Това обаче е едно крайно решение, като резултат от безсмислената агресия на Русия, но и заради колебанието от страна на свободния свят да пресечем тази инвазия. Освен това ситуацията на бойното поле се влошава, включително и с международни фактори като Иран и Северна Коея, които открито подпомагат Русия  – коментира Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната.

Същевременно, Русия предупреждава за ответни мерки, най-острата от които е да преразгледа ядрената си доктрина (за пръв ядрен удар).

Това обаче е шантаж от руска страна – да не забравяме че Украйна е нападнатата страна и на нейна територия се вихри цялата разруха. Така че, те имат право да се защитят. Това е последна опция да се защитят – смята Велизар Шаламанов.

Германия пък настоява, че въпреки подкретата за Украйна, тя не трябва да става причина за блъсък на НАТО с Русия.

НАТО обаче бе създадена навремето именно със цел да възпре съветската експанзия и цялостната комунистическа заплаха за Европа. Със много голяма вероятност, ако ние допуснем унищожаването на Украйна, то Русия сама ще започне война с държави от  НАТО.  Затова най-добрия начин да се предотврати такова развитие е покана за членство към Украйна. Това ще е дълъг процес, но има надежда да възпре и вразуми агресивността на Русия.

Основният проблем при катастрофата с двамата пилоти е изобщо решението за провеждане на авиошоу точно в такъв неуместен момент – коментира по друга тема Велизар Шаламанов.  

Когато имаме такива тежки проблеми в инфраструктурата, летателната подготовка и въобще  с авиацията, свързани с отдавна остарялата съветска техника. Още по-малко за отбелязване на 35 годишнината от приемането на въоръжение на МиГ-29 у нас. Това никак не се вписва с  честването на 20-та годишнина от членството ни в НАТО. Нашата основна задача е ускорено превъоръжаване и подмяна на 40-годишната ни бойна техника, която освен за демонстрации, за друго не става. Освен това  такова събитие не биваше да съвпада с предизборна кампания, категоричен е бившият военен министър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39