В Столипиново по обед е шумно, пъстро и многолюдно. И не само пред училищата, където и се гласува, но и в малките задръстени от колички и сергии улички. Хората са навън и коментират с охота не само политическите теми и изборния процес, но и как живеят.
Свикнали на медиен интерес в подобни дни, разговорът с четирима жители на квартала започва с уговорката, че тяхно право е да кажат дали са гласували, но в никакъв случаи за кого „хвърлят гласа си“.
70 годишният дядо на 12 внуци споделя, че пенсията му е 400 лева и стига само за сметките. Всяка сутрин благодари на бога, че е здрав, моли се за децата и не излиза без да е чул новините. А ако зависи от него би направил хората да бъдат по-добри, да се обединят, защото няма значение какъв си – циганин, турчин или българин.
Вторият ни събеседник също е пенсионер, който трудно свързва двата края и не вижда как животът в квартала може да стане по-добър след като месеци наред ремонтират една улица, а след като е направена до половината е зарязана.
Общото между тях е, че не само не са доволни от политиците и това, което правят за живеещите в най-големият етнически квартал на Пловдив, но вече не им вярват. Категорични са, че всички „там горе“ крадът, лъжат и не мислят за народа. И не вярват, че нещо може да се промени. Казват, че и трудно се лъжат вече. Но признават, че има хора от тях, които продават гласа си.
На това мнение са и двама млади мъже на 28 и 42 години. За тях няма място в квартала и търсят късмета си в чужбина. Не гласуват и по думите им, който и да спечели изборите ще е същото.
По-младият от тях се надява в Германия да се уреди с шофьорска книжка, защото тук не може да се яви на курс –няма образование. Не е ходил много на училище, може само да чете и пише, но говори трудно български.
Другият вади хляба на семейството си с много труд и се надява двете му деца да получат добро образование и да живеят по-добре. Според него само, ако всички в страната се обединят срещу ограбването на народа и краденето на държавни пари и се накажат корумпираните политици - в България ще се живее по-добре.
Разговорът с тях е в прикачения звуков файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..