Румънска фирма закупи от американска фирма първия в историята на страната самолет за "засяване на облаци". Стойността му е 5 милиона долара. Самолетът разполага с възможност за четиричасов полет, покривайки приблизително 500 000 хектара площ. При оптимални условия технологията може да увеличи валежите с до 20 процента.
Това е поводът за разговор с агрометеоролога проф. Валентин Казанджиев. Той обясни, че методът не е нов, а е разработен през 70-те и 80-те години, като България има също разработки в тази област. Мнението му като учен е, че изкуственото изваляване на облаците има две страни. Едната е добра за стопаните, за които всяка капка вода е от полза, но от друга страна се създават предпоставки за нарушаване на общата атмосферна циркулация в даден район.
Той цитира недоказани, но достоверни хипотези, според които изкуственото изваляване предизвиква сериозни последици – градушки или още по-продължителни суши. Трябва да си даваме сметка до какво биха довели нововъведенията в практиката ни, подчерта Валентин Казанджиев и допълни, че цената на самолетите за изкуствен валеж може да се окаже твърде скъпа. Цената и оборудването на самолета са едно, но най- много пари ще са необходими за закупуване на химическите съединения, които предизвикват конденза в средната атмосфера и оттам изкуственото изваляване. Цените на тези реактиви не са много ясни и това може да се окаже препъни- камъка на целия процес, коментира ученият.
Според него трябва да се създават и ползват технологии, базирани на земята и свързани с природата като специализираните напоителни системи. Трябва да се адаптираме към климатичните промени, а не да им въздействаме, подчерта професорът.
Той смята също, че процесът на въглеродна неутралност е невъзможен. Как да станем неутрални – това означава да не излъчваме ФПЧ, аерозоли, които предизвикват процеси на затопляне, а то пък, съчетано с неравномерното разпределение на валежите, предизвиква много бързо изразходване на водния ресурс и се стига до воден недоимък и суша. Това е защото не сме направили нужното да съхраним водното стопанство. България в същото е време е сред най- богатите държави на водни ресурси и минерални извори. Разрушена е цялата напоителна система, като всичко това предизвиква колапса в земеделието и икономиката, коментира Казанджиев.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..