Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност, по модела "Бай Тошо" и по подобен образ се създадоха повечето политически партии.
Няма достатъчно разделение на властите, в което всеки да носи отговорност на база на личния си авторитет и компетентност.
В съдебната система много хора се страхуват да не накърнят нечии интереси, ако вземат определени решения. Този отказ да се носи отговорност пречи на развититето на демократичния процес.
Защото демокрацията е споделена отговорност, вяра в определени ценности.
Според Мирослава Радева липсва лидерство - един смел човек, който има дързостта да поеме отговорност за останалите хора. При нас всички се страхуват да не си загубят електората и всички изглеждат безсмислени и безпомощни.
Целта на властта е да ни дава шансове за развитие, а днес страната ни се движи въпреки неспособността на политиците. В парламента има едни послушковци, защото не са лидери на обществено мнение.
Лидерите са извън парламента, там има хора с доброта и смелост ежедневно да изпълняват дълга си. За разлика от тези хора, на които плащаме високи заплати, които показват въпиюща некомпетентност. Например Кирил Петков не може да работи с проценти, като се има пред вид как тълкува социологически числа. Говорим за модела на модела Пеевски, но той тръгна от модела Доган, припомни още Мира Радева.
Трендът надолу тръгна отпреди години и вече не можем да излезем от тази задънена улица, цялата политическа система се нуждае от преосмисляне, трябва да се търси нов обществен договор.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..