Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му, в един момент може да попадне в същия този капан“. Това заяви председателят на Съюза на инвалидите – Пловдив Вяра Мисчиян.

По думите й, точна бройка или достатъчно добре разработена извадка  с характеристиките на тази общност няма.

„Държавата щеше да прави много регистри, сайтове, да качва информация на сайта на Агенцията на хората с увреждания, така и не се случи толкова години. Въпросът е защо тези хора нямат приличен или добър живот в общество, което твърди, че е възприело европейски и общочовешки ценности. Че работи за тях и ги разбира...“

Мисчиян бе категорична, че страната е шампион на хубави думи в нормативните уредби. Тя припомни, че на една от срещите с представители на ЕК по правата на човека през 2015 г. те са признали този факт, след като разговорът е засегнал иновативните и социални услуги в страната, които всъщност не са  нови.

„Не може да се нарече нова социална услуга нещо, на което просто променяш табелката на сградата. Довчера е било Дом, на следващата година – някаква друга институция, предлагаща услуга в общността, персоналът е същият, който е бил и преди, начинът на работа не е кой знае колко съществено променен...“

Нещата са  много относителни и със Стратегията за развитие на човешките ресурси, в която проблеми като развитие на социалните услуги  за работещите в тях, за издигането на социалния работник като професионализъм,  качество на предоставяне на знания и умения на съответните целеви групи и на гражданите  са все още неизпълними.

Тези неща само се променят и копират от Стратегия в Стратегия и се преместват в следващия програмен период. Въпросът е какво се случва в действителност...В действителност почти нищо не се случва.“

Вяра Мисчиян подчерта още, че в изискванията към хората с увреждания има големи недоразумения и несправедливост. Като пример тя заяви, че хората с трайни увреждания над 50%  или степен на увреждане с трайно намалена работоспособност с решение на ТЕЛК имат право на общински жилища на преференциална цена.

„...Но знаете ли какви жилища се дават на тези хора?!  Освен това в наемните договори е залегнало изричното изискване те да ремонтирантират съответното жилище и то за своя сметка, а не - за сметка на наемната цена, която се дължи на общината. Ако човек има възможност да направи ремонт в днешно време на каквото и да е било, той няма да си наема общинско жилище, а ще отиде на свободен наем в прилично жилище.

По същия начин стои и въпросът и с наемните цени на имотите, които са за нежилищни нужди – ремонтите винаги са  за сметка на наемателя, без да му се приспада от наемната цена, дори и застраховката е за сметка на наемателя.“

Мисчиян разказа и за абсурден случай преди дни, когато от община Пловдив - отдел за управление на собствеността са предупредили без никакво правно основание по телефона, че наемният договор за помещение, ползвано от Дружеството, трябва да бъде актуализиран по по-високи цени,  с аргумент, че има повишение на началния размер на наемните цени на общинските имоти, гласувани от ОбС  през септември.

"След като прочетох  променената общинска наредба с приложенията, останах много изненадана, защото всъщност се оказа, че не се налага да се променя наемът, който плащаме в момента, тъй като той е в съответствие с актуалната общинска разпоредба." 


Цялото интервю - звуковия файл: 

По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57