Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По думите му всички трябва да си свършат работата – и собствениците, и държавата и браншът.
Според него БАБХ носи отговорност за напрежението във Велинград, защото не е предприела мерки в самото начало. "След констатиране на огнището, трябваше да се намери общ език със собствениците, а не да се допуска нарастване на напрежението. Далеч съм от мисълта да влизат като башибозуци във фермите, но защо допуснаха събирането на хора в първите дни, когато констатираха чумата. Още първите дни трябваше да бъдат взети мерки, а не политици да яхват вълната", коментира Синапов. Той даде висока оценка за усилията на министъра на земеделието да тушира напрежението и да реши проблема, но за БАБХ беше категоричен, че "изпусна ситуацията във Велинград и тя излезе извън контрол."
Фермерът, който от 20-25 години отглежда дребни преживни животни, също недоумява защо няма смъртност в карантинираното стадо. Той разказа, че три пъти е ходил на място и не е забелязал признаци на болестта, която протича бързо и с висока температура. "Това е нещото, което кара колегите да се съмняват, да се изнервят, но колкото и ниско да е доверието в БАБХ, друга агенция няма и трябва да се работи, за да няма щети за никой", каза още той.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..