На Бъдни вечер светът притихва в очакване.
В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила.
Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и истински.
Името на празника произхожда от "Бъдник" - дървото, което гори в огнището и символизира светлината и топлината, озаряващи дома. Магичният заряд на този празник не се таи единствено в ритуалите, а е символ на обичта и надеждата искрите от бъдника и думите в молитвите ни в тази специална нощ да озарят сърцата ни с мир и доброта...
"Точно днес" е време на надежда и внимание, защото тишината отзвучава оглушително, за да ни предупреди за думите, които сме изрекли в гняв или ще изречем неуместно. На Бъдни вечер тишината в нощта е свята, заради чудесата, които се случват на Коледа...
За някои малки чудеса в живота ни ще си припомним в гласове и теми от програмите на Радио Пловдив, оставили красиви следи във времето.
За талантливите пловдивски ученици Виктор Василев, който през септември замина да учи в Консерваторията в Лозана, Швейцария и Радостин Чолаков от Барутин, спечелил награди за отличните му софтуерни проекти и вече учи в престижния Станфордски университет, разказва Живка Танчева.
Добавяме е разказа за младия пловдивски цигулар Виктор Костов, спечелил втора награда от Международния цигулков конкурс "Тибор Варга Джуниър" в швейцарския град Сион, вече студент в Консерваторията в Лозана, Швейцария. Интервюто с него е на Паолина Комсалова.
Истинско чудо се случи в началото на септември, когато недоносено бебе от Асеновград бе спасено, благодарение на детската линейка, дарена от инициативата "Капачки за бъдеще". Иванка Петкова ни припомня факта.
"Хляб наш насъщен". Мащабна изложба с това име, посветено на хляба с библейски и евангелски сюжети, създадени върху старинни дървени предмети от традиционния бит, свързани с хляба, представи известната художничка Вихра Григорова в Пловдив. Какво привлича художничката в желанието да вдъхне нов живот на старите ръчно изработени и отдавна вече с антикварно значение предмети, свързани с хляба - на този въпрос отговаря Вихра Григорова.
В отминаващата 2024-та година месец октомври бе посветен на големия български художник Йоан Левиев. "Точно днес" си припомняме някои от знаковите творби на художника, представени в мащабна експозиция от изкуствоведа и директор на Градска художествена галерия Красимир Линков.
Книгите като тих бряг за среща със себе си - поканата за тази емоция е от писателката Мария Лалева, която представи в Пловдив през октомври последния си роман "Пътища отогън". С нея разговаря Димитър Владимиров.
А "Добро утро, Ден" на Бъдни вечер ни връща към разговора с писателя Красимир Димовски и споделени от него мисли за вярата, приятелите, мрежите, изкуствения интелект и ...хората около нас.
Правителството „Желязков“ вече навърши 1 месец, а БСП, които са част от управлението, си избра на конгрес нов председател и ново ръководство. Накъде върви столетницата и какви са предизвикателствата пред властта, коментира политологът Татяна Буруджиева . Бойкотът на цените на 13 февруари бе повече от успешен, отчетоха днес организаторите и..
Малките стъпки към големия успех или как да изградим устойчиви навици разглеждаме и днес. Често, особено с годините трупаме почти несъзнателно навици, които се оказват пречка за нашето развитие или общо добруване. Още от съветите на Андрей Илиев от Leader Academy очквайте и днес. В „Уроци по щастие“ говорим за грижата и старанието във връзката...
В понеделник сутрин с темите от деня и посоките на седмицата, която започва. Акцентите до 9.30 часа: - Изпълнителната агенция за българите в чужбина ни кани на юбилея "България и българите заедно" по повод 15 години радио "Татковина" и 5 години изложбата "Заедно по пътя на Кирил и Методий". За събитието в Стария град ще ни разкаже изпълнителният директор..
В навечерието на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски и по повод седмицата посветена на най-светлата личност в родната ни история, Ви срещаме с децата от СУ "Васил Левски" с. Маноле. На 19 февруари тази година СУ "Васил Левски" с. Маноле отбелязва своя патронен празник и 140г. образователно дело. От миналото до днес, за п ървите сведения за..
Неделята на 16 февруари посвещаваме на разговори за младост и красота. Фейс йога като алтернатива на ботокса, и други подобни интервенции. Разговаряме с Мима Краевска, международен треньор по фейс йога, самомасажи, тейпинг и гуа ша. Наш гост е и Силвия Крумова, харесван автор и блогър. С нея коментираме нюансите на човешките..