Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.
За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета Димитър Иванов и неговия екип е да успеят да върнат пълния обем на сумата, нужна за проекта „Грижа в дома“.
От него се нуждаят самотно живеещи възрастни и хора с увреждания. Те получават специални устройства, които сигнализират за техен здравословен проблем на лекарите им.
Общинските съветници гласуваха да бъде продължен иновативния за страната проект „Грижа в дома“, осъществен през изминалите 19 месеца и благодарение на който бяха подкрепени 184 уязвими жители. Местният парламент упълномощи кмета да предприеме всички необходими действия за подготовката и кандидатстването с проектно предложение за „Иновативни здравно-социални услуги“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027.
„Нашата община е социално отговорна и реализира услугата „Грижа в дома“, предназначена за 184 жители, които са трудноподвижни и самотно живеещи. Екипът ни от няколко години обследва потребностите на хората с увреждания, за да реагира адекватно на нуждите им и да им предостави здравни грижи. Хората бяха снабдени с дигитална гривна, която дава SОS сигнал при появата на здравословен проблем. Революционната технология, която първа в страната приложи Община Марица, дава възможност не само да се констатира здравословен проблем на хора с увреждания, но и да заведе до домовете на нуждаещите се квалифицирани лекари-специалисти – кардиолози, невролози, хирурзи, рехабилитатори, офталмолози, психотерапевти и други“, посочи Димитър Иванов. Той допълни, че примерът на този ключов социален проект от тази година е залегнал в програмата на социалното министерство и ще бъде въведен и в други общини.
Подходът, който реализира Община Марица с инициативата „Грижа в дома“ се превърна в модел за дистанционен мониторинг на здравословния статус на нуждаещите се и ще бъде приложен в национален мащаб.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..