Според проф. Васил Живков, председател на УС на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост за съжаление криза има и тя е предизвестена, тя е следствие от много направилна държавна политика.
Първоначално тя беше свързана с недостиг на дървесина, а сле дтова със спекулативно високи цени. Сега част от предпиятията затвориха, други ще напуснат страната и всичко ще рефлектира и върху добива на дървесина, и върху горските стопанства, и върху всички, които работят с дървесина, каза проф. Живков.
Вместо да добиваме 6 милиона дървесина добивът намаля на 5 милиона кубика, а вече и няма потребители за нея. Сега се внася дървесина на по- ниска цена, защото падарът реагира на търсенето и на предлагането.
Отоворността е на държавата, смата проф. Живков. Държавата не погледна далновидно и дългосрочно и всичко това сега се връща точно в държавните предприятия. Загубихме сделки, работни места, данъци за държавата.
Практиката сочи, че с организирането на търгове на дребно се създават е пречки за големите потребители. Проблем са и началните цени на търговете, в което крайната цена на единия търг става начална следващия и цената непрекъснато расте.
Когато има криза трябва де се търсят начини за намаляване на разходите и в тази вързка намаляването на щатовете на държавните горски стопанства е резонен, каза професорът.
Той добави, че със затварянето на заводи като този на Монди в Стамболийски, който ползваше 10% от добитата дървесина, се намалява и потенциала за продажбана дървесина, придобита в България. Много фирми намалиха потребленето си, защото купиха на висока цена дървесина преди време.
Дърводобивът в страната е остарял и неефективен, каза още проф. Васил Живков.
Той обобщи, че се надява редовото правителство да има повече политическа воля да се решават проблемите, защото "ножът е опрял в кокала".
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..