Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje po vazhdojnë A to Jazz Concerts

Ndarja e muzikës është një përjetim magnetik dhe i pazëvendësueshëm pohon Petër Dimitrov

Foto: Facebook / atojazzfestival

Një nga ngjarjet më të mëdha kulturore tek ne , A to Jazz ia dedikon  lavdinë e vet seleksionimit të shkëlqyer  të muzikantëve dhe zgjedhjes së skenës, të vendosur në parkun qendror të kryeqytetit. Festivali i cili gjatë vitit 2019 mblodhi 35 000 veta publik, tani po shënon 10 vjetorin e vet. Adhuruesit prisnin një festë madhështore me një program marramendës. Por, në bazë të shkaqeve të ditura, u krijuan ndryshime të rëndësishme. U paraqit A to Jazz Concerts – "formati zëvendësues" prej 7 ngjarjeve në 3 fundjave njëra pas tjetrës.

“Përsëri e mbushëm me përmbajtje moton tonë “Sofja është xhaz” – thotë Petër Dimitrov, drejtor i festivalit dhe vazhdon:

Petër Dimitrov

“Mundëm ta rikthejmë xhazin në Sofje, jemi të lumtur se koncertet e para patën një sukses të madh. Dhe artistët dhe publiku janë të etur për këtë përjetim magjik-ndarjen e gjallë të muzikës. Do të zhvillohen shfaqjet e këngëtares së xhazit Milica Glladnishka, Mihaill Josifov sekstet me mik të posaçëm Vasill Spasov – piano. Jashtëzakonisht interesant është programi i Hristo Jocovit dhe Jazz Cats, të cilët ekzekutojnë muzikë, të krijuar gjatë periudhës së izolimit. Kurse Miro Ivanov do të tregojë projektin The Little Aliens. Në këtë “koncert të dyfishtë” më 12 korrik  do të dëgjojmë po kështu Audiobook-projekti i ri i këngëtares Desi Andonova dhe The Visual Madmen.  

Koncertet kësaj radhe janë në Platformën A6 – hapësira më e re e hapur për kulturë në Sofje.

“Organizimin e bëmë “jo në letër”, por me një kujdes të vërtetë ndaj shëndetit dhe pa prekshmërinë e njerëzve. Lëvizja hyrje-dalje është e një drejtimi, distanca midis vendeve për tu ulur  është 1.50 metra. Në të hyrë kalohet përmes “anti Covid kabinë”, në të cilën për 10 sekonda njeriu dezinfektohet përmes ozonit, shkel dhe mbi një shtroje me preparat të posaçëm.” 

Gjatë muajve të fundit u anuluan dhjetëra festivale, kurse disa nga xhaz-forumet më të autoritetshme preferuan transmetime të incizimeve në internet nga edicionet e mëparshme. Optimizmi është mbase forca lëvizëse e cila e ka frymëzuar drejtorin e A to Jazz të formojë programin e tanishëm. Ja dhe përgjigjen e tij: “Më tepër jam realist, derisa është e mundur në këtë situatë të paparashikueshme dhe dinamika e ngjarjeve. E gjithë bota është e bllokuar, do të kalojnë vite përpara së të lëviz përsëri. Pavarësisht nga të gjitha, nuk duhet të dorëzohemi. Prej shekujve arti krijohet që të mund të tregohet, të ndihet, të përjetohet aty për aty. Piktura mund të shikojmë nga më të ndryshmet por, asnjëherë nuk do të dëgjojmë lojën e ngjyrimeve, të mund të ndiejmë këtë vibracion. Teknologjitë na sjellin informacion, mund të fitojmë një përfytyrim për mjeshtërinë e interpretuesve. Kaq vite kemi shikuar koncerte të gjalla fenomenale simfonike, të operës, rok dhe xhaz. Por, të ndodhesh në disa metra nga skena, të përjetosh ngjarjet... Asnjë , asnjëherë dhe në asnjë mënyrë nuk do të mund ta zëvendësojë këtë”.

A to Jazz 2019

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Facebook / atojazzfestival

Më shumë nga rubrika

Nikolai Badinski – frymëzuar nga Levski, Haydn dhe Messien

Forumi “Muzika e re bullgare” (4.10 – 27.10), organizuar nga Lidhja e Kompozitorëve Bullgarë, sivjet prezanton vepra të dhomës të artistëve të brezave të ndryshëm. Në afishen lexojmë emrat e disa kompozitorëve bullgarë, karriera e të cilëve..

botuar më 21-10-18 5.41.MD

Muzika me ansamblet e BNR-s në një ekspozitë kineze në internet

Një mbrëmje bullgare me ansamblet e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) do të mbahet të hënën (18.10.21) në mbrëmje në Ekspozitën Ndërkombëtare të Muzikës IMX, e organizuar nga kompania kineze e muzikës KANJIAN dhe me mbështetjen e organizatave..

botuar më 21-10-18 3.42.MD

"Jo për mua" – një këngë nga albumi i ri i grupit BTR

"Jo për mua, por për ty, do të gjej përsëri kuptim ... Pse të kem shumë gjëra, pasi nuk je pranë meje!" - Kjo është pjesë e tekstit të këngës "Jo për mua" në interpretim të grupit BTR, dhe të muzikantëve të ftuar Kirill Mariçkov dhe Valldi Totev,..

botuar më 21-10-11 12.45.MD