Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri i Bullgarisë kërkoi protokoll unik mjekësor kundër Covid-19

Foto: EPA/BGNES

BE-ja duhet të ketë protokoll unik mjekësor për masat kundër Covid-19 dhe për përballimin e pandemisë. Në një deklaratë para diskutimeve të sotme të Këshillit të BE-së në Bruksel Borisov ishte kategorik se kriza nuk ka kaluar. Ai edhe një herë shprehu pozitën për strategji unike evropiane mbi masat shëndetësore dhe ekonomike për kapërcimin e krizës provokuar nga pandemia. Kryeministri bullgar shprehu shpresë, se liderët do të arrijnë pajtim edhe për raportin e mjeteve falas dhe kredive, transmetoi korrespondenti i Radios Kombëtare Bullgare ë Bruksel.

Më shumë nga rubrika

Protestat kundër qeverisjes së Bullgarisë po vazhdojnë

Këtë mbrëmje nga ora 18.00 është parashikuar një protestë para Pallatit Gjyqësor në Sofje, organizuar nga iniciativa “Drejtësi për të gjithë” me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev dhe reformimin e Prokurorisë. Organizata..

botuar më 20-10-21 9.23.PD

Numër rekord i rasteve të Covid-19 nga një numër rekord i PCR testeve të realizuara

Gjatë 24 orëve të fundit në Bullgari janë regjistruar 1 336 raste të reja të Covid-19 . Nga 11 505 PCR testet 11.6% janë pozitive . Më shumë janë të infektuarit në Sofje – 523, Plovdiv – 135 dhe Burgas – 78. Në spital mjekohen 1 633..

botuar më 20-10-21 9.09.PD

Festivali i Dytë Ndërkombëtar i Krijimtarisë Tekniko-Shkencore “Nga Vidha!”

Nga 22 deri më 24 tetor në Qendrën Kulturor Informative të Rusisë në Sofje do të mbahet Festivali i Dytë Ndërkombëtar i Krijimtarisë Tekniko-Shkencore për fëmijë dhe për të rinj “Nga Vidha!”. Në forum do të marrin pjesë më se 120 inxhinierë..

botuar më 20-10-21 6.05.PD