Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gjermania hoqi kufizimet për ata që vijnë nga krahina Dobriç e Bullgarisë

Foto: EPA/BGNES

Gjermania hoqi kërkesën për PCR test ose karantinë 14 ditore për ata që vijnë nga krahina e qytetit Dobriç e Bullgarisë Verilindore. Instituti “Robert Koh” e nxori këtë rajon nga lista e destinacioneve të rrezikshme për udhëtim për arsye të treguesve më të mirë për përhapjen e Covid-19. Më  7 gusht Gjermania shpalli për të rrezikshme 3 rajone të Bullgarisë – Dobriç, Bllagoevgrad, Varna. Më 21 gusht u hoqën kufizimet për udhëtim në krahinën e qytetin Varnë.

Në fuqi mbeten kufizimet për udhëtim në rajonin e qytetit të Bullgarisë Jugperëndimore – Bllagoevgrad.


Më shumë nga rubrika

Tomisllav Donçev

Plani kombëtar për përballimin e krizës është i tërë shoqërisë

Pas pandemisë qëllimi ynë strategjik në BE është investimi në premisa afatgjata për rritje të ekonomisë, tha Zëvendëskryeministri Tomisllav Doçev. Sot ai prezantoi online projektin e Planit Kombëtar për rimëkëmbje dhe qëndrueshmëri të Bullgarisë...

botuar më 20-10-30 5.35.MD
Andon Balltakov

Drejtori i BNR-së mbetet në postin e vet

Në mbledhjen e përbashkët sot në Radion Kombëtare Bullgare (BNR) drejtori i medias Andon Balltakov bëri të ditur se do të tërheqë dorëheqjen e vet të parashtruar në Këshillin e Mediave Elektronike. Më 21 tetor Balltakov deklaroi se jep dorëheqje..

botuar më 20-10-30 4.43.MD

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje u ndje edhe në Bullgari

Pak para orës 14.00 në Sofje, si dhe në qytete të tjera bullgare, përfshi këtu Ruse dhe Varna, u ndje një tërmet. Lëkundja sizmike u regjistrua edhe në Turqi dhe Greqi, njoftuan observatorët vendas dhe ndërkombëtarë. Sipas burimeve greke dhe..

botuar më 20-10-30 4.12.MD