Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ulja e numrit të turistëve me 80 për qind për shkak të Covid-19

Polina Karastojanova
Foto: arkiv

80 për qind më pak turistë pushuan gjatë kësaj vere tek ne për shkak të epidemisë së koronavirusit, ndërsa 30 për qind nga të punësuarit në degën turistike humbën vendet e tyre të punës. Këtë e tha para Nova TV Polina Karastojanova, drejtoreshë ekzekutive e Bordit Kombëtar të Turizmit. Ajo supozoi falimentime eventuale dhe pamundësi të shlyhen kreditë. Sipas saj pas pandemisë nga Covid-19 sektori turistik nuk do të jetë në gjendje të ekzistojë në mënyrën e deritanishme. Ajo theksoi, se “shteti duhet të hyjë si investues dhe të parashikojë plane për zhvillimin e infrastrukturës deri te objektet turistike”.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 410

Do të vazhdojë përdorimi i vaksinës “AstraZeneca” Nuk mendohet për tërheqjen e vaksinës Astra Zeneca. Këtë e deklaroi para BNT drejtori i Agjencisë Ekzekutive për Barnat Bogdan Kirillov. Ai rekomandoi që njerëzit e vaksinuar me Astra Zeneca..

botuar më 21-04-21 7.44.MD

Diskutohen ndryshime në Kodin Zgjedhor me një fokus në bullgarët jashtë vendit

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor po diskutohen nga anëtarët e komisionit të ri ligjor parlamentar. Përfaqësuesit e të gjitha grupeve parlamentare përveç BSP dhe DPS paraqitën projektligje të tyre. E përbashkëta në projektligjet e “Ngrihu!..

botuar më 21-04-21 6.54.MD
Maja Manollova

Mbledhja e parë e Komisionit të Përkohshëm Parlamentar për Auditimin e Qeverisë

Komisioni i sapokrijuar i Përkohshëm Parlamentar për Auditimin e Qeverisë për 10 vjet më parë do të punojë në 9 fusha prioritare. Kjo u bë e qartë pas mbledhjes së saj të parë të sotëm. Kryetarja e komisionit maja manollova shpalli se fillojnë me 4..

botuar më 21-04-21 6.24.MD