Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të Covid-19 aktualizojnë planin kombëtar kundër epidemisë së gripit

Foto: BGNES

Brenda një muaji qeveria do të aktualizojë dhe do të aplikojë Planin Kombëtar të Gatishmërisë për Pandeminë e Gripit. Këtë e votoi parlamenti me 170 vota “pro”, zero “kundër” dhe një të abstenuar.

Propozimi u bë nga Partia Socialiste Bullgare në opozitë dhe ai u përkrah nga partia në pushtet GERB. Gjatë debateve pushtetarët theksuan se nuk ka asgjë të përbashkët midis virusit të gripit dhe koronavirusit. Mirëpo, ata shprehën pajtim se plani kundër gripit të aktualizohet për arsye të rrezikut që në kuadrin e pandemisë së Covid-19, që po zmadhohet, do të fillojë të përhapet edhe epidemia e gripit.


Më shumë nga rubrika

Marijana Nikollova

Para festës së studentëve fillojnë inspektimet e hoteleve dhe shtëpive për mysafirë

Ne do t'u referohemi Inspektorateve Rajonale Shëndetësore, Komisionit për Mbrojtjen e Konsumatorëve dhe Ministrisë së Brendshme për kryerjen e inspektimeve masive të jashtëzakonshme në shtëpitë e miqve dhe në hotelet në lidhje me festën e..

botuar më 20-11-30 1.03.MD

Që nga 30 nëntori deri më 21 dhjetor pa orë mësimore në shkollat dhe universitetet

Që nga 30 nëntor deri më 21 dhjetor nxënësit dhe studentët mësojnë nga distanca. Kjo është pjesë e politikes për kufizimin e përhapjes së koronavirusit. Deri më 21 dhjetor mbeten të mbyllur edhe çerdhet dhe kopshtet për fëmijë. 22 dhe 23 dhjetor do..

botuar më 20-11-30 12.45.MD

Kod i verdhë për reshjet dhe erën e fortë në të gjithë Bullgarinë

Kodi verdhë për motin potencialisht të rrezikshëm u shpall në të gjithë vendin, informon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë. Në rajonet e Bullgarisë Verilindore, si dhe në qafat malore, do të ketë kushte për stuhi. Në gjysmën..

botuar më 20-11-30 10.39.PD