Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është gati të vazhdojë bisedimet me Shkupin mbi çështjet e diskutueshme

Ekaterina Zaharieva dhe Vllado Buçkovski
Foto: BGNES

Bullgaria është gati për të vazhduar bisedimet me Maqedoninë e Veriut për të kërkuar zgjidhje afatgjatë të çështjeve të diskutueshme, e cila të lejojë që Shkupi të hapë negociatat për anëtarësi në BE. Këtë e tha Zëvendës Kryeministrja Ekaterina Zaharieva pas bisedimeve me të dërguarin special të Shkupit për Bullgarinë Vllado Buçkovski gjatë vizitës së tij të parë zyrtare në Bullgari pasi u emërua në këtë post. Buçkovski shprehu gatishmërinë e Shkupit të kontribuojë për gjetjen e zgjidhjes së përbashkët.

Para kësaj miku maqedonas shqyrtoi çështjet e diskutueshme me Zëvendës Kryeministrin Krasimir Karakaçanov. Buçkovski shprehu qëndrimin e Maqedonisë së Veriut se dialogu duhet të vazhdojë dhe se toni miqësor është mënyra e vetme për arritjen e mirëkuptimit.

Karakaçanov shprehu kënaqësi nga dëshira e shprehur, por rikujtoi, se retorika antibullgare vazhdon. Ai tha, se në Maqedoninë e Veriut ka njerëz të cilët vet caktohen si bullgar dhe kjo e drejta e tyre nuk mund të mohohet. Karakaçanov theksoi gjithashtu se populli bullgar nuk do të pranojë asnjë kompromis me faktet historike.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia do të prodhojë Sputnik V Vaksina e parë ruse kundër Covid-19, Sputnik V, do të prodhohet në Serbi. Fondi Shtetëror i Investimeve i Rusisë   arriti marrëveshje me Institutin Serb të Virusologjisë “Torlak” për të filluar prodhimin në..

botuar më 21-03-26 2.48.MD

Ambasadori i Maqedonisë së Veriut u thirr në Ministrinë e Jashtme Bullgare

Me urdhër të Zëvendës Kryeministres dhe Ministre të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, i ngarkuari me postin ambasador i Maqedonisë së Veriut në Sofje, Vlladimir Krëstevski, u thirr për një bisedë në Ministrinë e Punëve të Jashtme, njoftoi..

botuar më 21-03-23 2.58.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

OKB: Shqipëria me më shumë kërkues të strehimit në vitin 2020 Shqipëria kryeson listën e vendeve me një rritje të emigracionit në vitin 2020, pavarësisht nga pandemia, njoftoi BGNES. Sipas një raporti të OKB-së, në vitin 2020 shqiptarët..

botuar më 21-03-19 1.49.MD