Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në kushtet e pandemisë ekonomia bullgare punon mirë

Lëçezar Borisov
Foto: BGNES

Nëse masat kundër koronavirusit do të zbuten do të bëhet e qartë pas 17 dhjetorit, kur do të paraqiten analizat e ministrave të shëndetësisë dhe të tjerë. Këtë e tha në një intervistë për bTV Ministri i Ekonomisë Lëçezar Borisov. Ai theksoi se në kushtet e pandemisë ekonomia jonë po shkon mirë. Moratoriumi mbi huat ndihmoi shumë biznesin, me shtyrjen e pagesave në total nga 61 miliardë leva (mbi 31 miliardë euro). Një tjetër front i suksesshëm, sipas ministrit, është papunësia. Masa të tilla si 60:40 kursyen 250 000 vende pune dhe Agjencia e Punësimit gjeti punë për 200 000 veta që nga fillimi i pandemisë, theksoi ministri.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 357

Rimëkëmben imunizimet sipas planit të vaksinimit Imunizimet në katër fazat e para të planit të vaksinimit do të rimëkëmben ndoshta nesër, njoftoi për BNR drejtorit i spitalit “Pirogov” prof. Asen Balltov. “Korridoret e gjelbra” do të..

botuar më 21-02-27 5.30.MD

Qeveria ka harxhuar më shumë mjete gjatë shkurtit në krahasim me muajin e kaluar

Qeveria ka përshpejtuar shpenzimet në shkurt në krahasim me muajin e mëparshëm, u bë e qartë nga raporti mbi gjendjen e thesarit në janar. Shpenzimet për masat ekonomiko-sociale, 50 levat (25 euro) shtesë për pensionet në dy muajt e parë të..

botuar më 21-02-27 4.01.MD

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”. Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një..

botuar më 21-02-27 3.07.MD