Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Infektuar rishtas me koronavirus janë 18 për qind nga 12 167 testeve

Foto: arkiv

2198 janë të infektuar rishtas me koronavirus në vend. 18 për qind e 12 167 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë janë rastet më të reja në qytetin e Sofjes - 607. Pasuar nga Plovdiv me 183 dhe Varna me 142. Numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga fillimi i epidemisë arriti në 255 381 veta.

Rastet aktive janë 34 237. Të shtruarit në spital janë 5 307. Pacientët në njësitë e kujdesit intensiv janë 440. Gjatë 24 orëve të fundit u shëruan 1638 pacientë. Që nga fillimi i pandemisë, 210 638 njerëz janë të shëruar. Për 24 orët 93 njerëz vdiqën dhe me ta numri i përgjithshëm i të vdekjeve arriti në 10 506 njerëz.

Në 24 orët e fundit, 20 376 njerëz u imunizuan. Një total prej 268 544 tashmë janë të vaksinuar. Bullgarët me një dozë të dytë janë 4712.


Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD